Lidé s akutními stomatologickými problémy se těšili, že do konce loňského roku bude v Kladně opět otevřena zubní pohotovost. Alespoň to slibovalo vedení magistrátu. Zatím se tak nestalo. Ale jak to nyní vypadá, není do budoucna vyloučeno, že v největším středočeském městě budou pohotovosti dokonce dvě.

Radnice se drží svého plánu zřídit ji v areálu bývalých kasáren Lidice v ulici Sportovců. Stavební úpravy někdejšího armádního objektu byly zahájeny už na podzim. Partnerem města je v tomto směru společnost Dental assistence, která za symbolickou jednu korunu ročně investuje do přestavby areálu, kde by později měla založit i soukromou zubní kliniku s programem vzdělávání stomatologů. Podmínkou pronájmu je také provozování pohotovosti a obstarání lékařů.


Vybavení ordinací přislíbilo financovat bývalé vedení kraje. Po volbách ale současný hejtman David Rath prosazuje jiné řešení. „Zubní péče patří do nemocnice, a to nejen pro pacienty zvenčí, ale i pro ty, kteří zde leží. Rovněž je někdy bolí zuby a převážet je kamsi do kasáren mi připadá nelogické,“ uvedl hejtman.

„Pro zubní pohotovost máme vybrány prostory v Niederleho pavilonu. Zveřejnili jsme inzerát na zubaře v denním i odborném tisku, ale také na Slovensku, protože víme, že stomatologů je málo. V plánu máme zřídit i stomatochirurgii a protetiku,“ doplnila ředitelka oblastní nemocnice Kateřina Pancová.

Počátkem února by se mělo uskutečnit její jednání s kladenským primátorem Danem Jiránkem, jehož výsledkem by mohla být jistá koordinace dalšího postupu v otázkách vzniku zubní pohotovosti. Předcházet mu bude i jednání vedení města s náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví Zdeňkem Seidlem.

„Věřím, že se nakonec dohodneme na zřízení zubní pohotovosti v kasárnách,“ je přesvědčen primátor. Zároveň uvedl, že zdejší ordinace by nefungovaly jen jako pohotovost, ale také by plnily funkci záchytného pracoviště pro neregistrované pacienty. „Část obyvatel nemá svého stomatologa a nezbývá jim, než v případě akutních potíží vyhledat pohotovost. Pokud by se jim tady dostalo průběžné péče, tlak na pohotovost by se tím výrazně snížil,“ konstatoval Jiránek.

Obě strany jsou přesvědčeny, že budou ve zprovoznění své zubní pohotovosti rychlejší. „Jak znám plány města, myslím si, že zde v nemocnici bude zubní pohotovost fungovat dříve,“ řekl hejtman Rath.

„Vznik pohotovosti v nemocnici je dlouhodobější záležitostí a my potřebujeme tuto otázku řešit rychle,“ vyjádřil se zase mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.