Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a často i po zvířatech. Své o tom ví paní Blažena z Kladna, která před rokem zaplatila horentní sumu za to, že jejího jezevčíka potrhal na ulici zběsilý pes, jenž se pohyboval bez dozoru. Kvůli tomu, aby dokázala svému životnímu psímu příteli zachránit život, musela vydat z peněženky najednou několik tisíc korun. Nečekané vydání jí sice velmi narušilo měsíční rozpočet, přesto neváhala ani chvíli, aby se pes mohl uzdravit.

Díky tomu, že nyní existuje možnost, jak si nechat pro všechny případy svého miláčka pojistit, mohou být chovatelé klidnější. Kromě pojištění psů je totiž nyní možné nechat pojistit pro nemoc či úraz také kočky.

K nejčastějším čtyřnohým klientům, které jejich pánové nechali pojistit také v kladenském regionu, patří retrívři, labradoři, ale i jorkšíři a teriéři. Kromě společenských plemen jsou pojištěnci především psi služební, pro které je to nutností.

„V současné době mám ve své ordinaci pět pojištěných zvířat. Myslím, že je to pro majitele služba výhodná. Není to pro mě práce navíc, vyplním formulář a v případě potřeby může pojišťovna uskutečnit plnění. Kočky, stejně jako psi, musí být tetovány nebo označeny mikročipem. Ten stojí něco málo přes pět set korun. Zákrok dělám na počkání,“ uvedl kladenský veterinář Karel Klaus.

Pojištění již pomohlo mnoha majitelům řešit úraz nebo akutní nemoc jejich psa. „Příkladem může být příběh dvouleté fenky Parson Russell teriéra Agáty, která byla jedním z našich prvních psích klientů. V říjnu loňského roku ji porazilo auto a v kritickém stavu byla přijata ve veterinární klinice. Prodělala čtyři operace a komplikovanou léčbu, jejíž cena přesáhla čtyřicet tisíc korun. Naštěstí byla úspěšná a jejímu majiteli jsme uhradili sjednaný limit plnění dvacet tisíc korun,“ uvádí produktový manažer pojištění Václav Vilhelm.

Pojištění psů – Mazlíček – zahrnuje dle pojišťovacích agentů tři typy produktů – na léčení úrazu nebo nemoci, pro případ uhynutí nebo utracení, v neposlední řadě pojištění odpovědnosti za škody, které by zvíře způsobilo třetím osobám.

„Předmětem tohoto pojištění může být každý pes, a to i kříženec bez průkazu původu, jenž je označen čipem nebo tetováním, aby byla možná jeho přesná identifikace. Podmínkou je, aby byl v době sjednání pojištění zdravý a řádně očkovaný,“ doplnil Vilhelm.

Základními kritérii u pojištění na veterinární léčbu je stáří psa a jeho zařazení do hmotnostní kategorie a vztahuje se na náklady veterinárního ošetření v České republice, a to u úrazu po dobu 60 dnů nebo na léčbu náhlého onemocnění po dobu 30 dnů. Roční limit pojistného plnění si stanoví majitel psa sám v rozmezí od 15 do 30 tisíc korun. Pojištění odpovědnosti je pak možné sjednat pro všechny psy bez rozdílu.

K tomu, aby mohla být pojištěna kočka, musí být zdráva, označena mikročipem a mladší osmi let. Její chovate tedy musí znát alespoň rok narození a sám také uvede prohlášení o jejím zdravotním stavu. Kočku s průkazem původu lze navíc pojistit i pro případ uhynutí nebo utracení. V rámci cestovního pojištění je možné nově sjednat i pojištění veterinární léčby při cestách do zahraničí na území Evropy, včetně některých dalších států, jako je například Maroko, Egypt, Tunisko nebo Turecko.