Revírník Viktor Veselý z Lesní správy Nižbor tráví v přírodě většinu svého času. Ovšem poslední dobou přijíždí k lesu se stále většími obavami. Neznámý pachatel snad z dlouhé chvíle či jen tak pro legraci ničí několikaletou práci lesníků tím, že likviduje nově vysazené stromky na pasekách.

O tom, že je situace skutečně alarmující, svědčí nekonečné množství hromádek, které z vytrhaných kusů vandal tvoří na kraji zalesňovaných ploch. Jak tvrdí Viktor Veselý, jejich počet lze odhadnout i natisíc.

„Likviduje především smrky, ale nezastaví se ani před modřínem či borovicí. Například na jedné pasece jsme vysázeli na jednu půlku duby a na druhou smrky. Ty kompletně vytrhal i s kořeny a naházel na hromadu. Zbyly po nich jen díry v zemi,“ kroutí nevěřícně hlavou revírník.

Jen o pár metrů dále se nachází další plocha, kterou se lesníci snaží zalesnit. Zde se situace opakuje, opět z vysázených stromků zbyla jen hromada vytrhaných a usychajících dřevin. „Tady jsme museli vše zasázet znovu, jelikož nemůžeme nechat paseku bez zalesnění. Jednalo se o letošní výsadbu, také zlikvidoval o kus dále sazenice staré jeden a dva roky,“ vypočítával škody Veselý. Dřeviny byly navíc ošetřeny proti okusu.

Kde už neznámému pachateli nestačily pouze ruce, vzal si na pomoc pravděpodobně mačetu. S tou posekal již poměrně vzrostlé pětileté smrčky těsně nad zemí. Při příchodu na místo navíc revírník Viktor Veselý zjistil, že počet takto posekaných kusů dřevin se za uplynulý víkend znásobil.

„Na rozdíl od dříve poražených tyto čerstvé ještě neroní na kmínkách mízu,“ pronesl smutně a sehnul se pro další dosud zelený smrček: „Z toho už by mohl být vánoční stromeček,“ dodal.

Podle jeho slov vše začalo v dubnu, kdy nalezli první vytrhané kusy. Výtečník či skupina neznámých musí prý do lesa jezdit především o víkendech.
Dřeviny se ovšem nalézají na tak rozlehlé ploše, že je téměř nemožné vše kontrolovat.

"Já se snažím sem jezdit i v sobotu a neděli, ale to bych zde musel snad bydlet, abych někoho načapal. Celou záležitost jsem proto předal do rukou policie,“ pronesl revírník, který se s prosbou o pomoc obrací také na širokou veřejnost. „Žádáme každého, kdo chodí do lesů, aby se díval okolo sebe. Pokud uvidí něco neobvyklého, aby informoval policii nebo kladenské strážníky,“ oslovil obyvatele.

Lokality, ve kterých zatím pachatel řádil, jsou lesy u Kožovy hory a oblast Lapáku. Nezodpovězenouotázkou také zůstává, proč je výtečníku trnem v oku především smrk. Jak vysvětlil revírník tento jehličnan je podle hospodářských souborů vysazován pouze na některých místech.

„Kdyby chtěl pouze škodit, tak zničí vše, co mu přijde do cesty a ne pouze vybrané dřeviny,“ zakroutil hlavou Veselý. Lesní správa nyní počítá ztráty, které se odhadují přes deset tisíc korun pouze na jedné pasece.