Jak Kladenskému deníku řekl předseda Odborové rady Hutě Poldi Richard Mosr, zaměstnanci začnou po informativní schůzce s právníky žaloby podávat příští týden.

„Jedná o žaloby kvůli neplnění kolektivní smlouvy, v níž se zaměstnavatel zavázal příspěvek poskytovat. Advokáti nám ale sdělili, že se na soud nelze obrátit hromadně, proto všichni pracovníci musí žaloby podat jednotlivě," uvedl odborář.

Firma zaměstnancům ještě před nedávnem zadržovala i odborářské příspěvky, ale ty už vyplatila.

Největším a přetrvávajícím problémem v hutích však je, že pracovníci stále nedostávají své mzdy včas. „Na svých kontech by je měli mít nejpozději ke dvacátému dni v měsíci. Je květen a většina lidí ještě nemá vyplacenu březnovou mzdu. Tu zatím dostalo jen asi devadesát ze čtyř stovek zaměstnanců. Firma postupuje tak, že peníze posílá nejprve těm, kteří mají nejnižší platy," sdělil Mosr, podle něhož se tak děje prakticky už od listopadu 2012, kdy do hutí vstoupili noví vlastníci.

V důsledku toho podávají výpovědi kvalifikovaní a hůře nahraditelní pracovníci. „Minulý týden odešli vedoucí ocelárny, jeden směnový mistr, tavič a vedoucí stavebních prací," konstatoval odborář.

Jak ČTK řekl ředitel Poldi Antonín Čimera budou nyní přednostně vypláceny mzdy, o vyplacení příspěvků na důchodové pojištění se jedná.

„Takové sliby dostáváme neustále. Třeba, že od začátku letošního roku už nebudou s výplatami mezd problémy," nevěří ředitelovým slovům šéf odborů.
Z důvodu opakovaně opožděných termínů výplat mezd se loni v září před hlavní branou podniku shromáždily k hodinové výstražné stávce přibližně dvě stovky zaměstnanců. Ve stávkové pohotovosti přitom poldováci byli už od 1. června.´

Další stávku odbory zvažují. „Nejdříve se ale potřebujeme seznámit s názory všech pracovníků. Se stávkou jich totiž musí souhlasit sedmdesát procent. Problém však je v tom, že podnik vyrábí tak málo, že kdybychom stávku vyhlásili, možná bychom tím paradoxně majitelům spíše prospěli než ublížili," je přesvědčen Richard Mosr.