Důvodem může být, že se k vám prostě neměl kdo vydat. V současnosti totiž na Kladensku a Slánsku chybí 70 policistů, zejména u pořádkové a dopravní policie.

Jen loni opustilo v okrese řady policistů, zejména v souvislosti s platností nového služebního zákona, téměř padesát mužů a žen. Jedenáct policistů skončilo u kladenské dopravky v souvislosti s odhaleným korupčním skandálem. Další nevýhodou je blízkost Prahy, kde jsou policisté finančně lépe ohodnoceni.
Odchody se podařilo nahradit jen částečně. Mnozí z těch, kteří ukončili služební poměr, patřila k zkušeným policistům a zatím za ně prostě neexistuje adekvátní náhrada.

Určité zlepšení situace si vedení policie slibuje od nové náborové kampaně nazvané Pomáhat a chránit. „Na Kladensku ji lze zatím považovat za úspěšnou. Od počátku února, kdy byla spuštěna, jsme obdrželi už osmnáct písemných žádostí o přijetí k policii, a to ve většině případů od mužů. Myslím, že je lépe postavena než předchozí akce Hledám parťáka,“ konstatoval personalista kladenského okresního ředitelství policie Jindřich Malý.
Stávající policisté jsou navíc motivováni k náboru nových členů tím, že když přivedou někoho, kdo bude přijat, mají nárok na odměnu.

Největším úskalím uchazečů o práci u policie, kteří musí splňovat podmínky vzdělání ukončeného minimálně maturitou, trestní bezúhonnost a fyzickou a psychickou zdatnost, jsou právě psychotesty, jež na ně před přijetím čekají. „Zejména mladí středoškoláci, kteří se hlásí, bývají ještě nevyzrálými osobnostmi. Z loňských devadesáti nových uchazečů jich nakonec byla přijata asi jedna třetina,“ poznamenal Malý. Na druhou stranu připomněl ženu, která v psychologických a fyzických testech uspěla, přestože jí bylo více než čtyřicet roků.

Robert Božovský