„Cílem akce je ukázat veřejnosti, že podnik stále funguje a chystá se rozvíjet. Přestože už zde působíme šest let, stále mezi lidmi přetrvávají určité pochybnosti o našich záměrech. Snažíme se je proto vyvrátit. Proto se také návštěvníci mohou podívat do hal za plného provozu, aby viděli, že skutečně vyrábíme,“ sdělil Kladenskému deníku personální ředitel společnosti Poldi Hütte Zdeněk Štěpánek.


Přesvědčit veřejnost je pro firmu skutečně těžký úkol. „Přišel jsem se podívat na novou pec, ale bohužel jsem ji v provozu neviděl. Přitom jsem v té hale pracoval šestadvacet let. Dnešek se s minulostí, kdy bylo v Poldovce zaměstnáno až pětadvacet tisíc lidí, nedá srovnávat. Těžko říct, zda to bylo udržitelné, ale po zdejší oceli byla ve světě velká poptávka. Jsem přesvědčen, že byl záměr výrobu utlumit,“ vyjádřil své pocity Zbyněk Zajíc z Kladna.
Poldi Hütte, jejímž stoprocentním vlastníkem je německá Scholz Edelstahl, v současnosti zaměstnává 320 pracovníků. Jejími hlavními produkty jsou nástrojové oceli pro práci za tepla i studena, nerezavějící a rychlořezné oceli. Pětasedmdesát procent výrobků směřuje do zemí EU, v poslední době se podařilo významné zakázky nalézt i na trzích USA, Kanady, Turecka, Indie a dalších zemí. V letošním roce chce Poldi do modernizace stávajících zařízení, mimo jiné do modernizace lisu Voest, generální opravy vychlazovacího stroje či nové hydrauliky a regulačního systému v ocelárně, investovat přes čtyřicet milionů korun.


„Neustále zvyšujeme výrobu, ale vzhledem ke stáří strojů a zařízení existuje určitá hranice, kterou nelze překonat. Rozhodli jsme se proto pořídit nový kovací lis, který nám umožní zpracovat naše výrobky ve větších rozměrech, o něž je nyní ve světě zájem. Z toho vyplývá zcela nové uspořádání kovárny a dalších provozů. Znamená to investici ve výši sedmi set milionů korun,“ nastínil plány jednatel Poldi Hütte Vladimir Zivicnjak. „Pro podnik to bude znamenat nejen vznik pětatřiceti nových pracovních míst v kovárnách, ale i dalších dvaceti v ocelárnách a ostatních provozech,“ doplnil jednatel.
Pro včerejší návštěvníky Poldovky byl v areálu připraven doprovodný program. Svou kontejnerovou sestavu mobilních buněk určených k zásahům, například při živelních katastrofách nebo ekologických haváriích, představili hasiči. Nechyběly ukázky práce policie nebo služební kynologie. Zajímavý pak byl asi desetiminutový dokument o kladenských hutích, který vznikl pravděpodobně na konci dvacátých let minulého století.