„Přitlačili jste nás ke zdi, abyste ušetřili. Je to vydírání. Buď nájem na polovinu nebo za korunu a nebo nic. Jako byste byli vysláni přímo od vašeho ministra. Buď se to povede a nebo nepovede,“ taková emotivní prohlášení padala na úterním veřejném zasedání zastupitelstva ve Zlonicích
z úst občanů, kam zavítali šéfové okresního i krajského policejního ředitelství oznámit velice nepopulární opatření.

Zloničtí, kteří si doslova vymodlili policejní služebnu a tvrdě za ni zaplatili pět milionů korun, o ni co nevidět zřejmě zase přijdou. V rámci úsporných opatření je podle slov krajského policejního ředitele Václava Kučery nyní samostatné oddělení ve Zlonicích luxusem, který si policie dovolit nemůže.

Existují dvě možnosti

Buď se budova uzavře definitivně, nebo ji obec policii pronajme za jednu korunu a přestěhují se do ní velvarští policisté. Potom ale budou chybět tam. Jiná možnost prý není. „Služebna ve Zlonicích je luxus, který si policie dovolit nemůže. Stále zde platíme nájem i energie a navíc tam dodnes nesídlí obvodní oddělení policie, nýbrž jen slánská kriminálka, řekl při setkání krajský policejní ředitel Václav Kučera.

Slavnostní otevření

I když Zloničtí považovali vznik služebny za svoji spásu, od počátku se celá věc jeví jako fraška, která už stála všechny hromadu peněz.

Téměř na den, 9. října, před dvěma lety se supermoderní policejní služebna pro šestnáct policistů ve třech směnách s velkou slávou otevírala a slib ministra Langera byl naplněn.

Pracovny policistů však nikoli. V tu dobu už každý dobře věděl, že v okrese nejméně tři sta policistů chybí. Spíše proto, aby byl utišen hlas lidu, protože Zloničtí si skutečně vzali od banky nemalý úvěr, přišlo vedení policie s převratným návrhem, že do supermoderní budovy přestěhuje slánskou kriminálku.

A tak se i stalo. Chlapi to mají sice poněkud z ruky a jízdy sem a tam do Slaného nejsou ničím příjemným ani laciným, ale budiž, a dům alespoň nezeje prázdnotou. Bohužel, další jobovka na sebe nedala dlouho čekat a uměle naplněná budova se má uzavřít nadobro.

Prodáni za korunu

Jak vyplynulo z úterního setkání šéfů policie se zastupiteli a občany, jisté levné řešení, jak budovu ve Zlonicích nezavřít a obsadit policií, prý přece jen existuje. Ovšem za cenu obětí. Pokud by obě strany přistoupily na kompromis a služebnu by obec pronajala za symbolickou jednu korunu, přestěhuje se do místa kompletně celý policejní obvod z Velvar. To zřejmě mnoho Velvarských zatím netuší, přesto za ně jejich starostka i radní tak trochu předběžně rozhodli.

„Ve Velvarech jsme hledali jakousi cestu a ta bývá většinou o kompromisu. Paní starostka Jitka Linhartová projednala věc s radou a posléze mě informovala o tom, že v současné chvíli na náš požadavek nebudou reflektovat,“ sdělil kladenský policejní ředitel Jan Marták.

Jak řekla Kladenskému deníku starostka, nechtěli ve městě na tyto podmínky přistoupit zejména proto, že se jim celý způsob zdál až příliš vyděračský a obec na to zkrátka nemá peníze.

Mohou jen nesouhlasit

Přestože se přítomní zloničtí zastupitelé i občané podivovali nad tím, že by si Velvarští nechali odsun jejich policistů jen tak líbit, nikdo se jich zřejmě více ptát nebude.

„Nemohou dělat nic. Musel si to nechat líbit Liběchov, Vrdy i další obce. Ušetřit zkrátka musíme,“ upozornil ředitel Václav Kučera, jenž navíc s nadsázkou dodal, že si naopak nepřeje nic jiného, než aby policie tam kde je, zůstala, i kdyby měla sídlit ve stavebních buňkách.

Služba nebude stálá

Přesun velvarských policistů ale ani tak nezajistí ve Zlonicích jejich trvalý pobyt například v nočních hodinách na služebně, jak se často lidé mylně domnívají. „Muži zákona by byli k dispozici celé oblasti, tak jak to dělá například nedaleké slánské oddělení,“ doplnil Jan Marták.

Zloničtí prohloupili

Podle slov krajského policejního ředitele se úspory netýkají pouze nájemních objektů jako jsou zlonické a velvarské, ale i těch vlastních. „Pochopitelně začneme u sebe. Zavírat budeme také naše objekty, lidi sestěhovávat dohromady a hledat nejlevnější řešení,“ vysvětlil situaci Kučera, jenž dodal, že pro některé obce jsou policejní služebny komerční záležitostí a stávají se pravidelným příjmem pro pokladnu.

Tento pocit prý nabyl Kučera částečně i ve Zlonicích. Jeho slova doplnil také kladenský policejní ředitel Jan Marták, jenž připomněl, že zhruba před dvěma lety už chtěl jít ve Zlonicích cestou levnějšího kompromisu. „Starosta Rudolf Čížek s návrhem tehdy sice souhlasil, ale zastupitelé ho nepodpořili,“ uzavřel Marták.

„Co bylo, už bohužel nezměníme. Nesouhlasím s tím, že je to v našem případě komerce, protože my chtěli vždy jen bezpečí pro lidi. Současné vedení obce by s nepopulárním návrhem symbolického nájemného za korunu zřejmě souhlasilo, definitivní rozhodnutí ale necháme až na svých nástupcích,“ řekl starosta Zlonic Rudolf Čížek při úterním setkání.