„Nezávislý odborový svaz Policie České republiky (NOS) se ve svém prohlášení od demonstrace distancoval. Na základě jednání s ministerstvem vnitra byla řada nedostatků ze služebního zákona odstraněna. Dohody sice nebylo dosaženo v otázce sto padesáti přesčasových hodin odpracovaných zdarma, ale také o nich budeme v září ještě hovořit,“ uvedl zástupce uvedené kladenské a potažmo i středočeské odborové organizace Luboš Beznoska.
UBS, která demonstraci připravuje, vznikla teprve nedávno z původní Iniciativy 361, jež organizovala už únorové protesty (služební zákon má číslo 361). Důvodem vzniku byl právě radikálnější přístup k vedení resortu, než jaký mají dosavadní ´velké´ policejní odbory. “Nemám žádný signál, že by na Kladensku nebo dokonce v kraji unie založila nějakou svou základní organizaci,“ poznamenal Beznoska.
Podobně se hodlají zachovat i hasiči. „Naše centrála dala od demonstrace ruce pryč. Nemám z vedení organizace žádné signály, že by tomu mělo být jinak. Nedostatky ve služebním zákoně byly z našeho pohledu odstraněny na základě dubnových dohod mezi odborovým svazem a krajským vedením hasičského záchranného sboru. Nyní už nemáme vážnější výhrady,“ prohlásil předseda základní organizace Odborového svazu hasičů Kladno Vladimír Černý.
Zástupci ministerstva vnitra a Odborového svazu státních orgánů a organizací se minulý týden shodli, že služební zákon v prvním pololetí letošního roku vykazuje pozitivní trend. Vypracovaná analýza ukázala, že hasičům od ledna v porovnání se stejným obdobím loňského roku stoupl průměrný plat o 2301 korun. Policistům pak o 3400 korun. Celkem 94 procent z nich má vyšší příjmy.
Přesto stále existují strážci zákona, u nichž lze hovořit o propadu jejich mezd. Těmito případy se ministerstvo do budoucna hodlá zabývat.