Vedení kladenského magistrátu nechalo instalovat na pěší zóně panely, které obyvatele seznamují s nejvýznamnější projekty na něž byly využity dotace z Evropské unie. Město má totiž na základě pravidel čerpání peněz z EU povinnost o projektech prokazatelně informovat. Na jedné straně čtyřhranných výstavních panelů je však vyobrazen primátor Kladna Dan Jiránek, volební lídr ODS v blížících se komunálních volbách.

Mluvčí radnice Vilém Frček tento krok obhajuje: „Nemyslím si, že by se jednalo o nějakou předvolební kampaň. Město dělá projekty a získává dotace a stejně jako zveřejnění log fondů na panely podle mého patří i snímek primátora, jako nejvyššího představitele města.“

„Výstavou chceme upozornit na skutečnost, že se nám daří získávat dotace z evropských fondů. Díky nim můžeme uskutečnit celou řadu projektů, na než by městský rozpočet nestačil,“ vysvětlil první primátorův náměstek Miroslav Bernášek.

Tři strany panelů tvoří velkoformátové fotografie realizovaných nebo chystaných projektů. Čtvrtá je pak věnována popisu konkrétního projektu a informacím o termínu stavby, celkových nákladech a výši dotace. Potud je vše v pořádku. Navíc je tu ale umístěn primátorův snímek.

V tiskové zprávě si pak vedení magistrátu pochvaluje, že panely jsou dobře viditelné. „Chceme s projekty seznámit co nejvíce lidí. Ne všichni vědí o všem, co se děje na druhé straně Kladna, proto jsme se rozhodli uspořádat výstavu, která lidem tyto nejvýznamnější projekty ukáže v jednoduché a přijatelné formě,“ sdělil Jiránek.

Není to ale jediná věc, která u opozice vyvolává kritiku. Například Milan Hamerský, lídr sdružení Lepší Kladno, na ODS zaútočil v souvislosti s radničními novinami.

„Jako placené z veřejných prostředků jsou zneužívány k jednostranně oslavným textům o vedení radnice. V zářijovém čísle jsou vedle dvanácti fotek primátora i snímky jeho náměstků, také z ODS. Zcela absentují názory opozice, veřejnosti i odborníků,“ poznamenal Hamerský.

„Primátor osobně zakázal komerční inzerci kandidujícím stranám a znemožnil nám tak představit se občanům. Jedná se o hrubý příklad cenzury ale i zneužívání pravomoci veřejného činitele a poškozování rozpočtu města, které dotuje vydávání radničního měsíčníku,“ je přesvědčen Hamerský.

Chyby se ale dopustila i kladenská ČSSD. Její lídr Zdeněk Syblík rozeslal odborovým organizacím i médiím mail, v němž sociální demokraté vyzývají k účasti na pražské demonstraci proti asociální politice vlády. Záhlaví mailu nese označení Domova pro seniory Kladno, jehož je Syblík ředitelem.

Paradoxní přitom je, že zřizovatelem domova je město vedené ODS, jejíž předseda je zároveň premiérem kritizované vlády. Nabízí se navíc podezření, že k rozeslání zprávy Syblík využil služební počítač.