Sobotní tragická událost otřásla nejen příslušníky polského národa, ale téměř celým světem. Také na řadě míst v České republice soucítili lidé s obyvateli Polska.

Duchovní útěcha

Nejinak tomu bylo v Kladně, kde již v neděli uctili památku zemřelých nejen minutou ticha před zápasem nejvyšší fotbalové soutěže, ale také modlitbou při mši. Jak řekl kladenský farář Jiří Neliba, před hlavním oltářem ležely květiny a byla na něm připevněna i polská zástava, již přinesli Poláci žijící v Kladně.

„Při modlitbách jsme vzpomněli nejen na oběti letecké katastrofy, ale také na celý polský národ, který prožívá smutek. Musím dodat, že kostel byl plný lidí. Samozřejmě, že se na ně také budeme upamatovávat v den, kdy bude vyhlášen národní smutek,“ vyjádřil se farář Neliba.

Vedení města

Kromě církevní útěchy se s kondolencí připojil i primátor Dan Jiránek, který dopisní formou vyslovil upřímnou soustrast polskému velvyslanci. „V den pohřbu obětí letecké tragédie zavlaje na radnici polská vlajka,“ doplnil mluvčí Magistrátu města Kladna Vilém Frček.

Polák žijící v Kladně

Zcela jinak než Kladeňáci prožívá leteckou katastrofu polský rodák Rafal Wojas, který mimo svou vlast žije již jedenáct let. „ V České republice jsem byl tři roky, pak jsem pracovně odcestoval do Mexika, poté jsem se v roce 2006 vrátil a nyní bydlím v Kladně,“ popsal Rafal.

O havárii letadla se dozvěděl SMS zprávou od svého bratra, který žije v Polsku. „Psal mi hned ráno, okamžitě jsem mu volal nazpět a dlouho jsme spolu o naštěstí hovořili. Všichni z toho byli paf. Mluvil jsem také se svými přáteli a dalšími příbuznými. Nikdo nechápe, proč tolik významných lidí letělo spolu v jednom letadle,“ poukázal.

Podle svých slov také nevěří, že by si pilot s dispečinkem nerozuměli. „Otázkou je, co naleznou v černých skříňkách. Celou sobotu jsem sledoval polské internetové portály. Celý kraj je šokovaný, podle mého názoru si lidé ještě plně neuvědomili rozsah této katastrofy. Ruské úřady a vláda reagovaly úžasně co se týče pomoci, kterou nabídly rodinám a příbuzným,“ poznamenal.

Jako jedinou pozitivní věc vidí semknutí se celého polského národa. „Když člověk žije mimo Polsko, tak to vnímá jinak, ale je to věc k zamyšlení. Dokonce jsme se s přáteli bavili o katyňské kletbě, jakoby duše zde zastřelených polských důstojníků a vojáků nebyly spokojené. Jako malí kluci jsme všichni o událostech v Katyni věděli, ale nemluvili jsme o nich,“ uzavřel téma Rafal Wojas, který pracuje jako ředitel jednoho z projektů organizace Chance for Childern, Dr. Klaun.

Slaný

V královském městě chystají shodou okolností od pondělí 19. dubna festival Dny polské kultury. Zda neštěstí nějakým způsobem ovlivní jeho skutečnění, zatím není podle starosty Ivo Rubíka jasné.

„Snažíme se komunikovat s velvyslanectvím, které má nad touto událostí záštitu. Pokud by datum chystaného státního smutku zasáhlo do připravované akce, pochopitelně bychom na to museli zareagovat,“ informoval Kladenský deník starosta.

Ovšem i kdyby se tak nestalo a festival se uskutečnil v plném rozsahu, uvažuje vedení města o pietním aktu, který by se měl uskutečnit v zahajovací den u kašny Čtyř prezidentů. „Zde je umístěna mosazná deska se jménem Lecha Kaczyńskeho, který navštívil Slaný v rámci jednání Visegrádské čtyřky v roce 2006,“ doplnil Rubík.