Nepříjemný obrázek zkrvaveného muže, kterého v neděli odpoledne v Malých Žernosekách na Litoměřicku srazilo při přecházení silnice osobní vozidlo, bude mít ještě dlouho před očima třiačtyřicetiletý Pavel Š. ze Slaného. Jako jeden z mála přítomných dokázal najít odvahu a těžce zraněnému muži poskytnout první pomoc dýcháním z plic do plic i přesto, že jeho obličej byl zbrocený krví.

Přestože oživovací pokusy byly důkladné a profesionálně odvedené, zranění postiženého byla natolik vážná, že jim nakonec stejně podlehl. Zkušenost slánského zachránce je otřesná ale i z jiného důvodu, a to proto, že rouška pro dýchání, kterou měl ve své lékárničce, byla prý zkrátka nepoužitelná.

„Při takovém zásahu je to hra nervů a jde o čas. Jedna rouška se ale okamžitě protrhla, druhou, co přinesli lidé z lékárničky, se mi vůbec nepodařilo profouknout a třetí byla rovněž k nepoužití,“ řekl zachránce, jemuž nakonec nezbývalo, než aby zkrvavenému muži, obalenému prachem z cesty, poskytl umělé dýchání bez ochrany. „Více méně už jsem věděl, že moje oživovací pokusy budou asi zbytečné, protože byl rozbitý a nezdvihal se mu hrudník, ale břicho. I tak jsem chtěl pro jeho záchranu udělat cokoli,“ doplnil Pavel Š. ze Slaného.

Přestože tento muž neřešil jako prvotní otázku, zda se krví potřísní či nikoli, řada smrtelníků – laiků má právětoto v sobě zakotveno jako silný psychický blok a je přesvědčena o tom, že by zkrvavenému nebo jinak zohavenému člověku pomoci nedokázala.

Kvalitní zdravotnické pomůcky jsou jedna věc a neposkytnutí první pomoci zraněnému druhá. Podle mluvčí středočeských záchranářů se vyplatí do vybavení autolékárničky investovat více peněz a pro vlastní pocit jistoty koupit kvalitnější roušku, která je už ve tvaru dýchací masky.

„V povinné výbavě bývá nejčastěji rouška obyčejná za pár korun. Ale je to skutečně na libovůli řidiče. Nařídit to nikomu nemůžeme. Bez ohledu na cenu by měly fungovat všechny, jen použití těch kvalitnějších bývá jednodušší a pohodlnější,“ řekla mluvčí záchranářů Tereza Janečková, jež doplnila, že jejich školitelé první pomoci se s případem nepoužitelnosti roušky prý nesetkali.

Kladenský deník provedl z tohoto důvodu průzkum v několika prodejnách zdravotnických potřeb i lékárnách a výsledkem je, že dražší a kvalitnější provedení roušky pro dýchání z úst do úst téměř nikde nekoupíte.
V každém případě i nadále platí, že nedání první pomoci zraněnému je trestný čin, přičemž od roku 2005 mají zdravotníci ve svých pravidlech zakotveno, že kdo z etických či jiných důvodů nedokáže dýchat postiženému do úst, měl by se mu pokusit zachovat životní funkce alespoň krevním oběhem.
„Řada lidí má nepřekonatelný odpor k tomu, sahat či se jinak dotýkat zkrvaveného člověka. Zdravotníci proto nyní nově doporučují, aby se zachránce pokusil alespoň o obnovení krevního oběhu, a to intenzivní masáží srdce,“ uvedla dlouholetá instruktorka zásad první pomoci kladenské střední zdravotnické školy Irena Suldovská. Navíc má sama zkušenost, že dýchání přes roušku se jí do plastové figuríny při nácviku rovněž nezdařilo.
Také primář kladenských záchranářů Viktor Rybáček je pro to, aby se zraněnnému člověku pomohla obnovit alespoň srdeční činnost.

„Poskytnutí první pomoci je samozřejmě i přivolání záchranky, ale jako lékař bych očekával, že člověk na místě udělá více než jen to, že zatelefonuje. Pokud si někdo neví rady, existuje telefonicky asistovaná první pomoc, stejně jako telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace. Děvčata na dispečinku jsou školena na to, aby i naprostý laik dokázal na dálku pomoci a pokusil se zastavit alespoň krvácení, uvolnit dýchací cesty či provést masáž srdce“ řekl Viktor Rybáček.