Čisticí prostředky, prášky, kbelíky, lopaty a podobné věci odvezli ve čtvrtek v pět hodin ráno dobrovolní hasiči ze Žiliny do Markvartic na Děčínsku, kde na začátku července řádily povodně. Celou akci organizovali místní hasiči ve spolupráci s obecním úřadem.

Původně ale Žilinští uvažovali o tom, že uspořádají humanitární sbírku pro stejnojmennou obec. Od této myšlenky ale nakonec upustili. ,,Podobnou sbírku samozřejmě nepořádáme poprvé. Dříve jsme pomáhali lidem v zaplavených oblastech na Moravě, východních Čechách i na Mělnicku,“ uvedla starostka Božena Horešovská.

Samotní členové sboru dobrovolných hasičů mezi sebou vybrali 12 tisíc korun, za něž nakoupili materiál, který lidé na Děčínsku budou potřebovat.
,,Ze zkušenosti víme, že lidem nejčastěji chybí čistící prostředky nebo lopaty na vyklízení bahna,“ sdělil dobrovolný hasič Milan Šebek.

V minulosti Žilinští aktivně pomáhali při povodních v roce 2002, kdy likvidovali následky záplav v Hoříně na Mělnicku. Strávili zde celý týden.

Slaný bylo prvním městem v regionu, které vyhlásilo letos humanitární sbírku pro oblasti, které zasáhly povodně. Později se přidala i další města a obce. V Bernarticích v Olomouckém kraji dokonce vypomáhali čtyři slánští strážníci. Pravidelné zpravodajství jste mohli sledovat na našich internetových stránkách.

„V takovém rozsahu škody po povodni nepamatuji. Všechny mosty jsou strhané. Lidé stloukají provizorně nové, aby mohli přejít na druhou stranu. Silnice vedoucí podél místního potoka je totálně zdevastovaná. Je neuvěřitelné, že voda dokázala utrhnout třicet metrů silnice a odnést ji o čtyřicet až padesát metrů dál. Místní lidé vyprávějí, že se přihnala šestimetrová vlna a všechno smetla, včetně metrákových kamenů a osobních aut,“ vylíčil tehdy události přímo z Bernartic vedoucí slánských strážníků Pavel Štěpánek.