Obyvatelé jednoho panelového domu ve Vodárenské ulici v Kladně už mají dost věčné nespravedlnosti, kdy někteří zaměstnanci Městského podniku služeb (MPS) Kladno při své práci stabilně a beztrestně porušují dopravní přepisy. „Kdyby se obyčejný řidič choval jako oni, už dávno by byl bez řidičáku,“ tvrdí.

Předpisy prý porušují pravidelně
„Každé pondělí a čtvrtek ráno mezi šestou a sedmou hodinou ranní k nám jezdí popeláři vyvézt odpad. Přitom se však neobtěžují zajet k popelnicím tak, jak mají, ale suverénně k nim zacouvají do jednosměrky. To se děje skutečně pravidelně a mě i další lidi z domu, kteří to vidíme na vlastní oči, to už skutečně štve. Je to nespravedlivé vůči ostatním řidičům, protože kdyby to udělali a viděla by je přitom policie, hned by dostali pokutu,“ řekl Michal Kuboš, který své tvrzení dokázal i videozáznamem.

„Nejhorší na tom je, že to skutečně není nic výjimečného. Na vlastní oči jsem to viděl i v Saskově ulici, když jsem tam 1. září ráno čekal na odběr krve. Opět tam přijeli popeláři a stejně tak jako u nás začali couvat do jednosměrky,“ doplnil.

„Je to přesně tak, jak říkal soused. Zrovna včera ráno tomu tak zase bylo a dokonce jsem byl svědkem toho, když asi před měsícem a půl jeden řidič poboural zděný plot. Na druhou stranu ale musím říct, že řidičům vozů MPS vůbec nezávidím, protože v mnohých místech správně projet prostě nejde,“ potvrdil Pavel Mencl.

Problém je v úzké ulici
Hlavní problém podle mě je, projet zatáčkou před školkou. Je tam poměrně široký trávník a v něm zůstávají klepadla, která už jsou v dnešní době naprosto nepotřebná. Navíc tu lidé parkují s auty jak mohou, takže průjezd se velice zúží a pak je podle mého nemožné se tudy dostat ke kontejnerům,“ doplnil Mencl.

MPS má v předpisech výjimky
„Na toto porušování dopravních předpisů pracovníky MPS nás nikdo z občanů neupozornil. Vzhledem k tomu, že tu vozy jezdí asi jednou za týden a navíc v čase, kdy strážníci hlídkují na přechodech, ani sami jsme ho nezaznamenali. V každém případě ale pro ně platí stejné značky jako pro ostatní řidiče,“ uvedla mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.

„Výjimku mohou tvořit pouze zákazy vjezdu s dodatkovou tabulkou, zákaz stání a vjezdy s omezenou tonáží pro jinou nákladní dopravu. Každopádně může porušení předpisu řidiče stát až dva tisíce korun pokuty a jeden trestný bod,“ dodala mluvčí.
Vedení MPS se však hájí tím, že pokud by striktně dodržovalo dopravní přepisy, mnohdy by kontejnery na různých místech města nevyvezli vůbec, ale stěžovalo by si více lidí.

Neopatrné průjezdy občas řeší i právníci
„Situaci v konkrétní ulici neznám, ale domnívám se, že se jedná o případ, kdy ke kontejnerům nejde zajet běžně, protože tam špatně parkují vozidla. V Kladně je několik takových lokalit a přiznám se, že když se tam jede, nechtěl bych být v kůži řidiče vozu. Někdy se musíme až třikrát nebo čtyřikrát vracet, abychom je mohli vůbec vyvézt,“ řekl technický ředitel MPS Petr Schönfeld.

„Druhá část problému je, že pokud řidiči projíždějí na centimetr nebo dva od parkujícího vozu, často se stává, že nás lidé obviňují, že jsme jim přitom škrábli auto. To poté dodost složitě řešíme přes právní oddělení a vina padá na hlavu konkrétního řidiče. Proto je pro ně občas snazší porušit předpis než riskovat něco takového. Samozřejmě by k tomu ale nemělo docházet pravidelně,“ dodal Schönfeld.

„Couvání do jednosměrky MPS rozhodně povolené nemá. Dá se to pochopit jedině za těch okolností, že když se ke kontejnerům vozem nemohou dostat regulérní cestou, je dodržena bezpečnost. Ale pokud se skutečně jedná jen o lenost řidiče, který si tímto způsobem zkracuje cestu, nelze to omluvit,“ sdělil vedoucí odboru dopravy a služeb Tomáš Fujan.

Možností by bylo omezení parkování
„Pokud by se však ukázalo, že skutečně nemohou kvůli parkujícím vozům projet řádnou cestou, budeme v lokalitě muset omezit parkování, abychom získali potřebnou šířku komunikace pro bezpečný průjezd svozového auta,“ dodal Fujan