Kladenští zastupitelé se v pondělí sešli v sále Kokosu, letos už naposledy. Mezi pojednávané záležitosti patřil i poplatek za odpady, od kterého byli v tomto roce místní občané osvobozeni. V roce následujícím už ho ale opět budou muset zaplatit.

„Poplatek jsme pro letošní rok odpustili, abychom pomohli lidem v době ekonomické a energetické krize. Nyní po přijetí konsolidačního balíčku očekáváme propad příjmů do rozpočtu města okolo 250 milionů korun a nezbývá nám, než poplatek za odpad navrátit,“ vysvětlil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Zatímco předloni a loni byla roční částka 780 korun, pro rok 2024 odsouhlasili zastupitelé 960 korun. Podle primátora se ale i tak drží Kladno při spodní hranici možné výše poplatku.

Od občanů vybere radnice ročně za svoz komunálního odpadu okolo 37 milionů korun, celkové náklady na jeho likvidaci však přesahují 100 milionů korun. „Svoz komunálního odpadu bude město nadále dotovat, jinak by lidé platili zhruba o tři sta korun více,“ doplnil Volf a potvrdil, že žádné další místní poplatky ani jízdné v městské hromadné dopravě se nyní zdražovat nebudou.

Co se týká hospodaření města, rozhodli zastupitelé, že se Kladno v prvních měsících příštího roku vydá cestou rozpočtového provizoria. O finální podobě rozpočtu města na rok 2024 budou zastupitelé hlasovat až na jaře, což umožní přesněji určit předpokládané příjmy a výdaje.

„Rozpočtové provizorium je pro města skvělým nástrojem. Ta, která ho nevyužívají, naopak trošku věští z křišťálové koule. To my činit nechceme, hodláme mít rozpočet nastavený přesně, což se nám každoročně na jednotky procent daří,“ poznamenal primátor s tím, že rozpočet byl v minulosti schválen koncem roku pouze jednou, byl však tehdy plný nedostatků.