Poplatky, které se zvednou ze 60 na rovných 100 korun, by měly nemocným zajistit ještě větší komfort, než na jaký byli v Kladně dosud zvyklí. Vše co vedení nemocnice z kapes pacientů utrží, půjde na provoz špitálu, nákup materiálu či vylepšení stravy, nikoli na mzdové prostředky zaměstnanců. V případech hmotné nouze se pacienti obrátí se žádostí o úlevu na krajský úřad.

Jak Kladenskému deníku sdělil náměstek ONK pro lékařskou péči Vladimír Lemon, není to jediná změna, která pacienty čeká. Přicházejí ale příjemné zprávy. Pozitivem vládních změn je například, že nemocní zaplatí za lékařský předpis jen jednou, a to stanovených třicet korun, které se ale vztahují na veškeré položky na receptu.

Do konce listopadu by se měly odborné společnosti dále vyjádřit k otázce standardní a nadstandardní péče. „Chtěl bych, aby se lidé nebáli, že standardní péče bude horší, než nadstandardní. V tomto případě jde pouze o vstupní materiály. Například dražší kyčelní kloub, oční čočka, lehčí sádra. Věci, které lze považovat za nadstandardní, ale neovlivní průběh léčby. Jsou často jen pohodlnější, nebo dražší podle jejich výrobců. Toto by mělo být nově přesně definováno,” upřesnil Lemon.

Jednou z dalších novinek, která nemine ani Kladeňáky, je omezení výběru zdravotní pojišťovny. „Novela povoluje změnu pojišťovny jedenkrát ročně, a to vždy k prvnímu lednu. Pacient či klient musí pojišťovnu o svém záměru informovat nejpozději do třicátého června. Je to určité omezení a lidé tím trochu ztrácejí svobodu, ale chápu, že je to i jistá obrana pojišťoven před odlivem klientů.