Už teď má problémy, a to ještě bude muset od Nového roku platit za návštěvy lékaře, položky na receptu a jiné úhrady zdravotnických služeb.

„V podstatě celé kapesné utratím za léky. Jen jeden sprej, který užívám, stojí kolem devíti set korun, a tak na něj doplácím 240. Kromě toho jdu jednou za dlouho ke kadeřníkovi a na pedikúru za 50 korun, ale jinak si skutečně nic jiného nekoupím. Mám velké obavy z toho, jestli budu moci po Novém roce ještě platit lékaři. Ani nevíme, jak to budeme hradit,“ uvedla Nováková.

A není jediná kdo má z chystaných změn obavy. „Přesto, že mi z důchodu zbývá kolem dvou tisíc korun, už nyní s tím vyjdu jen tak tak. Kupuji si nějakou drogerii, pití, kávu a především jídlo, protože mám problémy s žaludkem. Nicméně nikdy nevíte, co vás v mém věku může potkat, takže mohu jen doufat, že na poplatky lékaři budu mít,“ řekla čtyřiaosmdesátiletá Antonie Kašparová.

„Podle současného nastavení mají klienti platit za jeden den pobytu v domově maximálně 160 korun a za stravu, která se podává pětkrát denně, 140 korun, tudíž je měsíční pobyt přijde zhruba na devět tisíc. To není ani celá výše důchodu mnohých z nich. Z toho jim musíme nechat patnácti– procentní kapesné, a tak je jasné, že se tím domov dostává do propadu. Ročně činí kolem 1,3 milionu korun,“ sdělil ředitel Domova pro seniory v ulici Fr. Kloze v Kladně Zdeněk Syblík.

„Klientovi tak v průměru zůstane něco kolem dvanácti set korun, což je zoufale málo a slibované zvýšení důchodů průměrně o 350 korun zdražení všech ostatních poplatků rozhodně nevyrovná. Obávám se tedy toho, jaká nastane situace, až sem po Novém roce přijde lékař a bude po nich vyžadovat peníze za ošetření. Myslím, že i pro zdravotníky samotné to bude trapná situace. Mnozí z klientů totiž ani peníze nemají u sebe,“ řekl Syblík.

V domově každému obyvateli spravují depozitní účet, kde má kapesné uloženo a kdykoli si zde peníze může vyzvednout. U těch, kteří trpí závažnými psychickými problémy, o čerpání financí rozhoduje rodina nebo zákonný zástupce.

„Peníze jim samovolně na stranu dát nemůžeme jen proto, aby měli na lékaře. Vše záleží na jejich svobodné vůli jak s nimi naloží. S lékaři, kteří sem docházejí, jsme ještě o formě placení nehovořili. Úhrady budeme teprve projednávat,“ dodal ředitel.