Už od čtvrtka nastala pro pacienty kladenské nemocnice, která je jedním z pětice zdravotnických zařízení spravovaných Středočeským krajem, velké změna. Neplatí se zde žádné regulační poplatky.

Podle slov mluvčí krajského úřadu Berill Maschekové jsou všechna krajská zdravotnická zařízení označena u vstupu cedulí, která pacienty o nehrazení poplatků informuje. Prý tak nehrozí, že by že by pacienti museli tápat.

I přes toto opatření se ale najdou i lidé, kteří si svůj poplatek chtějí zaplatit sami a nechtějí se nechat „sponzorovat“ od kraje. Podle vedení nemocnic se však nemusejí obávat, protože dobrovolnosti s meze nekladou.

„Pokud se někdo rozhodne poplatek zaplatit ze svého, samozřejmě může. Dostane od nás potvrzení, že zaplatit a stane se tak dárcem nemocnice,“ uvedl náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Vladimír Lemon.

Bývalé vedení nemocnice pro zjednodušení vybírání poplatků zakoupilo několik automatů, které by nyní měly zůstat opuštěné. Aby však pacienty nemátly a nemalé investice na jejich pořízení se alespoň ň částečně vrátili, vedení nemocnice se rozhodlo, že je prodá.

„Automaty by měly být vypnuty a naší snahou je prodat je například do některé z pražských nemocnic, kde se poplatky platí a s jejich vybíráním tam mají potíže,“ řekl Lemon.

Neplacení poplatků se však netýká pouze nemocnice jako takové, ale i pohotovostí zřizovaných krajem a nemocničních lékáren. Ta v kladenské nemocnici tak bude jedinou z pěti nejbližších okresů, včetně kladenského, kde pacienti zaplatí jen samotné doplatky za léky a je tak pravděpodobné, že se tak může stát nejfrekventovanější lékárnou ve městě.

„Od rána nám volají lidé, jestli skutečně nevybíráme poplatky. Pro jejich ujištění nás vedení nemocnice vybavilo cedulí, která je o tom informuje,“ sdělila vedoucí lékárny Lucie Cibulková.

I když byl první pracovní den letošního roku v lékárně poměrně klid, ani sami zaměstnanci nevědí, co je od pondělí skutečně čeká. „Posílíme o jedno okénko výdeje na recept, samozřejmě i personálně. V otevírací hodiny tu budou k dispozici dvě magistry, aby se mohly střídat. Z toho, že by nám kvůli možným frontám mohl dojít nějaký lék, strach nemám. Dodávky jsou velmi pružné,“ dodala Cibulková.