Po několika měsících, kdy pacienti lékárny v Oblastní nemocnici v Kladně nemuseli hradit třicetikorunový poplatek, teď o svou výhodu přišli.
Z usnesení Městského soudu v Praze totiž vyplynulo předběžné opatření, které nemocnicím zřizovaným Středočeským krajem zakazuje proplácet poplatky formou daru. Dosud totiž kraj částky hradil ze svého rozpočtu.

„Od vedení kraje jsme dostali zprávu, že do úterý nemáme podnikat žádné kroky, neboť se nejedná o opatření vůči nemocnicím, ale kraji jako takovému. Celou záležitost budeme řešit na úterní schůzce,“ uvedla ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová.

„Letos jsem nemocná ještě nebyla, ale moje dítě ano. Přesto mě ani nenapadlo, že bych mu šla pro léky do nemocniční lékárny. Jen když jsem viděla ty dlouhé fronty, bylo mi z toho špatně. Nerozumím tomu, že některým lidem stojí třicet korun za to, někde hodiny stát a čekat,“ uvedla žena, která si nepřála být jmenována. „Navíc se domnívám, že lékárnicím v nemocnici to jen přidělalo práci a ostatním lékárnám ubralo zákazníky, a to je podle mě nefér. Podle mého je rozhodnutí soudu v pořádku,“ dodala mladá maminka.

„Kraji nezbývá než opatření soudu respektovat. Přesto hodlá dál pokračovat ve snaze ho zvrátit standardními právními prostředky. Rozhodnutí považujeme za asociální vůči pacientům a v rozporu s Ústavou České republiky, neboť zde soud zakázal poskytování daru lidem, což je minimálně kontroverzní,“ uvedla mluvčí Středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.

O rozhodnutí soudu bude kraj své občany informovat v lékárnách pomocí sdělující tabule. V úterý ráno se podle Maschekové uskuteční porada s řediteli nemocnic na dané téma. „Probereme možnosti jak pacientům jiným způsobem kompenzovat hrazení poplatků v lékárnách zřizovaných krajem. Nabízí se několik možností, jednou z nich jsou například slevové kupony na 30 korun, které by poskytovaly příslušné nemocnice.“ upřesnila.

„Návrhy vzešlé z porady budou projednány následující den na jednání rady kraje, která rozhodne o dalším postupu. Zda tedy do doby úplného zrušení poplatků, ke kterému nepochybně dojde, a Středočeský kraj je nebude kvůli soudu moci hradit pomocí daru, najdeme alternativní způsob úhrady tak, aby je občané nemuseli platit,“ řekla Mascheková.

Opatření se týká pouze poplatků za položku na receptu, nikoli těch za zdravotnickou péči.

Více se dočtete také zde:Rath se pomstil! Zveřejnil číslo soudkyně, která zakázala proplácet poplatky

Rath prohrál! Soud mu zakázal platit za lidi poplatky