To, v co už téměř nikdo nedoufal, se stalo skutečností. Velký papoušek rodu ara ararauna Riki, kterého předminulý týden ukradli dva neznámí mladíci i s klecí ze Zahradního centra na Pražském předměstí ve Slaném, je živý a zdravý a už opět sedí na svém oblíbeném bidélku.

Přestože jeho majitel ani pracovnice obchodu už v návrat svého oblíbence, jehož pořizovací cena je více než pětatřicet tisíc korun, nedoufali, shodou šťastných náhod se barevného inteligentního opeřence podařilo najít odhozeného v krabici v lese v Praze–Jinonicích.
Díky reportáži a videu na webových stránkách Kladenského deníku se o ztrátě domácího mazlíčka dozvěděly stovky lidí, jimž osud Rikiho nebyl lhostejný.

„Podle záznamu, který zachytila naše průmyslová kamera, se neznámí pachatelé poránu vloupali do bočního traktu centra a ptáka odnesli i s klecí. Možná se nakonec zalekli svého jednání nebo jeho vytříbeného slovníku, poté co jsme krádež zveřejnili v novinách. Rikiho nakonec v papírové krabici zahodili v lese u Prahy. Naštěstí se ho ujali odborníci ze záchranné stanice a další den už byl Rikoušek zpátky doma,“ řekl šťastný majitel zvířete Luděk Hovorka. Nejen on, ale i zaměstnankyně a zákazníci obchodu, kteří na Rikiho byli zvyklí, si návrat barevného kamaráda nemohou dostatečně vynachválit.

„Je to bezvadné, že se vrátil. Protože byl ručně dokrmený a citově vázaný na své nejbližší, steskem by mohl i uhynout,“ řekla prodavačka Zdeňka Zárubová.

Stejně jako její kolegyně Eva, která ještě minulý týden při vzpomínce na Rikiho jen stěží vyloudila na tváři úsměv, se nyní nanovo raduje z jeho přítomnosti a s nadsázkou dodala: „Jsme rádi, že je Riki doma. Protože mu v zásobě nechybějí slova jako magore, blbe, pako či vole, možná tím svoje únosce odradil a ti se báli prozrazení,“ řekla prodavačka centra Eva Kindlová.
Ke Kladenskému deníku byl ale o poznání přívětivější a po usednutí na ruku a rozlousknutí vlašského ořechu způsobně pozdravil přátelským: „Ahoj!“