S neuvěřitelnou porodní váhou 5 300 gramů a 55 centimetry se jím stal 6. listopadu Michal Fučík rodičů Zuzany Vajsové (Střednice u Mělníka) a Lukáše Fučíka (Kozojedy). Přestože maminku-prvorodičku lékaři utvrzovali v tom, že miminko se narodí se standardní váhou něco málo přes tři kila, skutečnost byla nakonec poněkud odlišná.

„I když to pro nás bylo sice trochu překvapení, nebylo zase tak velké. U nás v rodině se totiž rodí větší děti. Na radu zkušených jsem i přesto nakoupila menší výbavičku velikosti šestapadesát, kterou teď mohu rozdat nebo ji schovat pro další miminko," řekla s úsměvem Zuzana Vajsová. Podle svých slov vážila sama ponarození4 300 gramů, tedy úplně stejně jako její druh Lukáš.

„Můj tatínek vážil dokonce 5 100 gramů, takže to Míša asi zdědil po dědečkovi," řekla maminka.

Osmadvacetiletá maminka, která před porodem pracovala v lounském květinářství si miminko společně s přítelem naplánovala právě na letošní rok, přičemž hned jeden z prvních pokusů o početí byl úspěšný.

„Byla jsem velmi ráda, že se nám to vydařilo. V pátém týdnu mi lékař dokonce pověděl, že budu mít dvojčata, ale následně se ukázalo, že se asi jednalo jen o nějaký hematom nebo stín. V sedmém týdnu se objevily menší obtíže, tak jsem nastoupila do nemocnice na pozorování a od té doby jsem již byla doma na nemocenské," uvedla rodička.

Díky tomu, že maminka už žádné další komplikace v průběhu těhotenství nezaznamenala, miminko se vyvíjelo naprosto normálně.

„Kdykoli jsem přišla do poradny, nic zvláštního nikdo nepozoroval a stále mi říkali, že dítě bude mít zhruba tři kila, přestože všichni známí říkali, že vypadám spíše na dvojčata," řekla Zuzana Vajsová.

Den po plánovaném termínu, kdy se miminku stále ještě nechtělo na svět, nastoupila do slánské porodnice. Nic mi nebylo, ale jakmile jsem se dostala do stresu, že se mnou budou něco dělat, kontrakce se objevily i bez pomoci lékařů. Při jedné z posledních kontrol mi pan doktor řekl, že všechno je trochu jinak a chlapeček bude mít nejméně pět kilo.

„Začala jsem rodit ve středu dopoledne a druhý den ve tři čtvrtě na čtyři byl Michal na světě. Byla to velká dřina, ale nakonec proběhlo všechno přirozeně," doplnila šťastná maminka.

Protože chlapeček všechna slánská miminka svojí váhou předčil, je zapotřebí, aby toho více snědl než ostatní. Kvůli tomu, že má váhu jako jiné děti třeba až ve dvou měsících, spořádá toho opravdu dost. „Kojím ho od první chvíle, ale musím i přikrmovat uměle, protože mu to zkrátka nestačí," podotkla maminka.

Jen náhodou si na synka koupila prostorný a hluboký kočárek, který se jí líbil.

„Je to štěstí, protože většina kočárků je mnohem menších. Doufám, že ho co nejdříve použijeme i na dalšího sourozence, "uzavřela Zuzana Vajsová, jejíž velké poděkování patří nejen příteli Lukášovi, ale především týmu lékařů slánské porodnice.