Unikátní muzeum se mělo původně otevřít veřejnosti v polovině března, kvůli mimořádným opatřením proti šíření nového typu koronaviru byl však termín posunut. A to na sobotu 30. května.

„Všechny zakoupené vstupenky lze přeobjednat na další termíny, nebo vrátit. Věřím, že návštěvníci se na prohlídky již velmi těší a vynucené odložení nadšení nijak neovlivní,“ řekl primátor Dan Jiránek a dodal: „Věžáky v době svého vzniku byly symbolem komfortního bydlení a patří k nejcennějším architektonickým celkům své doby nejen v Kladně, ale i celé republice. Svou originalitou a zasazením do žijícího domu autenticky přenáší atmosféru poloviny minulého století. Návrh i realizaci v ateliéru architektů vedl Josef Havlíček, po kterém je sídliště dnes pojmenováno. Muzeum věžáků Kladno je kompletně financováno z rozpočtu Města a věřím, že originalitou přiláká zájemce nejen o sídlištní architekturu a urbanismus. Nadšenci do architektury se zde mohou vrátit v čase a zažít podobu a atmosféru domu v době krátce po dokončení.“

Muzeum věžáků Kladno nabízí unikátní expozici sídliště Josefa Havlíčka, zaměřenou na tyto kladenské několikapatrové domy, na urbanismus padesátých let minulého století a život tehdejších obyvatel věžových domů. Návštěvníci si v něm projdou dům doslova od sklepa až po střechu – čeká je návštěva restaurované vstupní haly, moderní expozice v suterénu, v krytu civilní obrany, navštíví i ukázkový byt a střešní terasy s výhledem. Muzeum se nachází se v prvním ze šesti věžových domů a stále v něm bydlí několik obyvatel, kteří se tam nastěhovali hned po jejich dokončení.

„S ohledem na specifický charakter Muzea věžáků se první prohlídky uskuteční 30. května pro ty, kdo na dané dny již mají zakoupenou či zarezervovanou vstupenku. Po obnovení provozu budou přednostně odbaveni návštěvníci, kteří měli rezervaci či zakoupenou vstupenku na některý ze zrušených termínů (14. března – 29. května). Všechny další zájemce prosíme v tomto ohledu o shovívavost. Rezervační systém pro nové zájemce bude v Městském informačním centru a na webu otevřen začátkem června, datum upřesníme na webových stránkách muzea,“ informoval Roman Hájek, kurátor Muzea věžáků.

Rezervace a vstupenky zakoupené na termíny 14. března – 29. května je možné přeobjednat výhradně prostřednictvím Městského informačního centra, které sídlí na třídě T. G. Masaryka 499. Náhradní termín je možné si v Městském informačním centru domluvit do konce června

I když sice dochází k rozvolňování jednotlivých opatření, návštěva muzea bude možná pouze za zpřísněných hygienických podmínek. Skupiny budou omezeny na devět osob, dodržující bezpečnou vzdálenost a musí mít po celou dobu na sobě roušku a zpočátku i rukavice. „Provozní režim bude průběžně reagovat na aktuální epidemiologickou situaci a vládní opatření,“ upozornil Zdeněk Slepička, tajemník Magistrátu.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz.