Na takzvanou Poštu Partner si už museli zvyknout obyvatelé Bratronic, Lánů, Řisut, Zákolan, Hospozína a Kolče. Aktuálně změna čeká také Kamenné Žehrovice, tam by partnerská pošta začne fungovat od 1. března v místní restauraci Česká Koruna. „Česká pošta se svých poboček zbavuje, přičemž jejich provozování nabízípřednostně obecním úřadům. Ty si je ovšem, alespoň ve Středočeském kraji, příliš neberou, protože to pro ně není rentabilní. Je jim totiž nabízena pevná částka, která nepokryje ani mzdu zaměstnanců,“ vysvětluje starostka Kamenných Žehrovic Soňa Černá.

Jak už to v naší krajině bývá, lidé se bojí každé změny, takže se není čemu divit, že ohlasy veřejnosti nejsou nikterak pozitivní ani v tomhle případě. Uklidňující by pro ně mohl být snad jen fakt, že již zřízené partnerské pošty v našem regionu, fungují relativně dobře. V některých případech dokonce ještě lépe, než fungovaly ty klasické. „Jaký tahle změna bude mít dopad, teď nemůžeme spekulovat. Třeba nová pošta bude fungovat skvěle. Například jako pozitivum vidím to, že bude mít otevřeno sedm dní v týdnu,“ dodala Soňa Černá. Občané by na změně typu pošty podle všeho tratit skutečně neměli. Zachován musí být totiž počet hodin provozu, nebo také musí poskytovány všechny standardní služby. Pošta Partner bude například nadále sloužit i k příjmu i výdeji listovních a balíkových zásilek, k příjmu i výplatě poštovních poukázek, důchodů i služby SIPO.

A jak se takovým poštám na Kladensku vede? Provozně nejstarší ze stávajících šesti Pošt Partner je pobočka v Řisutech. V provozu je již od 1. září 2015, kdy se z nevyhovujícího prostředí dřívější pošty, se přestěhovala do nových prostor na místním obecním úřadě. K Řisutům se 21. března 2016 připojily také Zákolany. Tam provozovatelka Lenka Chaloupková posunula poštu zcela jiným směrem.

„Provozovatelka má poštu spojenou s kavárnou. Možnost dát si při vyřizování potřebných věcí na poště kávu, víno nebo zmrzlinu se obyvatelům hodně zamlouvá. Původní pobočka pošty neměla žádnou přidanou hodnotu, což se o té aktuální, zrekonstruované, rozhodně říci nedá. Po dvou letech provozu mohu říci, že se neukázaly téměř žádné problémy, vše funguje perfektně. Jediná drobná komplikace nastane tehdy, když provozovatel nemá za sebe záskok, a pošta se tak musí zavřít. To se ovšem stává jen několikrát do roku,“ sdělila Kladenskému deníku starostka Zákolan Lucie Wittlichová, která vidí jako velký plus současné pošty lepší otevírací dobu, zápory bychom podle ní hledali jen těžko.

Další takzvaná pošta Partner vznikla v září téhož roku také v Hospozíně. Hned v prvním dni roku 2017 byla tato alternativní pošta otevřena v Kolči, začátkem loňského července se změny dočkali také občané Bratronic. „S Poštou Partner jsme velmi spokojeni, vše dokonale funguje. Otevírací doba se navíc ideálně přizpůsobila veřejnosti,“ nechala se slyšet starostka Bratronic Miloslava Knížetová. Zatím ještě nejnovější poštou provozovanou třetí osobou se na Kladensku pak stala 1. srpna loňského roku pošta v Lánech. „Pošta Partner je největší zvěrstvo, které se mohlo na obcích i občanech podepsat. My jsme měli jediné štěstí v tom, že nájemce, který si poštu převzal, ji provozuje v původních prostorách pošty. Navíc je to člověk, který dříve na poště dělal, takže je znalý jejího provozu. Trošku ovšem bojujeme s otevírací dobou, protože každý by chtěl něco jiného. Na to, jak to ovšem vypadalo zpočátku s poštou špatně, tak nakonec žádné velké problémy lidé nepocítili,“ řekl lánský starosta Karel Sklenička, který vidí jako velkou chybu to, že současná pošta nemá své vlastní doručovatele.

Celkem čtyři z těchhle sedmi alternativních pošt provozuje obec, jen v případě právě Lánů a Zákolan a nově také Kamenných Žehrovic se jedná o soukromníka.