V přízemní hale se nachází šest obslužných přepážek. Zjistili jsme, že v průměru se zde za dvacet minut vystřídá třicet zákazníků. Což znamená, že hlavní poštu v jedné hodině pátečního dopoledne navštíví přes sto dvacet lidí.

Průměrná doba obsluhy jednoho zákazníka se pohybuje od půl do dvou minut. Konkrétní čas vždy závisí na počtu zásilek nebo náročnosti požadavku. Čekací doba je v průměru od jedné do deseti minut. Závisí vždy na počtu pracujících přepážek a příchozích zákazníků. Jak tedy vypadala hodina na kladenské poště?

8:27 Všechny přepážky jsou obsazeny. U malého stolku pod okny sedí nenápadná paní v růžovém saku a vyplňuje podací lístek.
8:30 K přepážce číslo tři přichází starší dáma. „Dobrý den, tak toho mám dneska zase víc,“ usmívá se. Společně řeší koupi nového elektronického zboží.
8:32 Uprostřed haly u zděného sloupu stojí již řádnou chvíli žena v broskvovém saku. Pracně polepuje desítky obálek, které s sebou přinesla, poštovními známkami.
8:37 U nízkého stolečku po pravé straně místnosti sedí soustředěný mladý muž. Jelikož zapomněl poštovní směrovací číslo na korespondenční lístek, volá na informační linku.
8:43 Všechna okénka obslužných přepážek jsou obsazena. Uprostřed haly se tvoří fronta. Poslední příchozí muž v béžových kraťasech drze předbíhá dvě předchozí čekatelky.
8:48 Muž s korespondenčním lístkem po vyčerpávajících jedenácti minutách vyplňování konečně vstupuje do fronty.
8:56 K přepážce číslo šest přistupuje usměvavý muž, který odchází s nepořízenou. Místo občanky neúspěšně nabízí razítko firmy.
9:02 Na poště se zastavil čas. V hale není ani jeden zákazník. Pouhou minutu však trvalo, než k přepážce číslo jedna přiběhl další.
9:04 Vrací se usměvavý muž s občankou. Úsměv již bohužel někde zapomněl. Postavil se ale k vedlejší přepážce a zcela bez zájmu se díval skrz prosklenou tabulku.
9:06 Do dveří haly vstupuje pár starších manželů. Muž si znaveně sedá a žena vyčerpaně stojí ve frontě druhé přepážky. Po necelé minutě se dočkala a vděčně se opřela pravou rukou o pult okénka.
9:10 Všechny přepážky jsou zcela obsazeny. Znovu se tvoří fronta.
9:13 Do prostoru vstoupily dvě ženy s malým děckem. Holčička svírá v ruce panenku a spokojeně si prohlíží interiér.
9:20 Najednou vstupuje na poštu přes deset lidí. Příchozí vytvořili tři fronty u první, druhé a páté přepážky.
9:21 Do druhé fronty právě přibyl cyklista. Jeho identifikace je velmi snadná – ani v hale si totiž nesundal helmu.
9:23 Čekání se prodlužuje. U přepážek se ocitá několik lidí s dosti velkou hromadou zásilek. Muž ve třetí frontě nervózně přechází do první řady u předního okénka.
9:25  Na řadu se již dostal i cyklista. Stojí u přepážky číslo tři a s helmou se sklání nad skleněným okénkem. Všechny přepážky jsou znovu zcela zaplněny. Šest lidí vytvořilo novou frontu a netrpělivě přešlapuje v hale.