Nepříjemný zážitek má v živé paměti majitelka bytu v jednom z rozdělovských věžáků. Po vstupu na toaletu ji totiž čekalo překvapení v podobě potkana, jenž proti ní vyrazil do útoku přímo ze záchodové mísy. Zmáčené a vystresované zvíře, které se bálo své hostitelky stejně jako ona jeho, začalo v panice běhat po koupelně, kde už ho nakonec neminula jistá smrt rukou odborníka - deratizéra Viléma Krejčího.

Přestože řada laiků v podobných případech tvrdí, že viděli nebo měli v bytě krysu, jejich výskyt je velmi vzácný a v Kladně natrefíte ve valné míře na potkana.

„Nejvíce práce máme stále ještě nyní na jaře. Nejen hadi a štíři, ale i potkani vylézají ze svých úkrytů a občas lidi v jejich příbytcích nemile překvapí. Proto je potřeba se důkladně věnovat tomu, aby pokládka jedu byla dostatečná a odborně provedená, aby potravu nepožilo jiné zvíře nebo třeba malé děti,“ uvedl kladenský deratizér Vilém Krejčí.

I když tvrdí, že letošní zima byla naštěstí tuhá a velké množství potkanů nepřežilo, velice často lidé přispívají k tomu, aby se jim dařilo a nevědomě je přikrmují potravinovými zbytky u popelnic. „Potkani se navíc dokáží velmi zdatně množit a několikrát za rok mají mladé. Například v lokalitě u bývalého kladenského masokombinátu, kde žijí neplatiči, jich bývá dost,“ řekl Vilém Krejčí.

Nejen soukromí likvidátoři hlodavců, ale jiné specializované firmy se zabývají tím, aby se potkani v Kladně nepřemnožili. Jedním ze subjektů, které deratizaci provádějí, jsou i Středočeské vodárny ze skupiny Veolia voda. Požerové nástrahy se pokládají do kanalizace dle určeného harmonogramu od dubna do května.
Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců se celoplošná deratizace opakuje i v podzimních měsících. Každoročně vodárny vynakládají na hubení hlodavců částku blížící se k jednomu milionu korun.

„Deratizace je sice nákladná činnost, ale díky ní se daří udržovat populaci potkanů žijících v kanalizačních stokách v přijatelných mezích,“ sdělil Zdeněk Nedvěd, manažer provozu kanalizace Mělník.

Ten se s Vilémem Krejčím shoduje v tom, že obyvatelé se nepřímo stávají milovníky potkanů, když jim zajišťují pravidelný přísun potravy přes záchodovou mísu či výlevku,“ upřesnil Zdeněk Nedvěd. „Používáním drtiče domovního odpadu se rovněž jejich uživatelé řadí mezi příznivce hlodavců, protože zbytky z drtičů mohou ucpávat kanalizační potrubí a tak nepřímo podporovat nárůst populace potkanů,“ vysvětlil Pavel Pobříslo, manažer provozu kanalizace Kladno.

Že je skutečně potřeba mít se před potkany na pozoru hlavně v teplých dnech, kdy lidé nechávají otevřené dveře a nezvaná návštěva na
sebe nenechá dlouho čekat, ví dnes i paní Šárka ze Slaného.

„Byl to hrozný šok, když nám potkan pobíhal po místnosti a zaběhnul pod gauč. Kdo se myší štítí, tak ví, o čem mluvím. Je to hrozný pocit, když víte, že máte potkana v bytě a není jisté odkud vyskočí. Naštěstí na nás nezaútočil a přivolaný odborník ho dokázal neprodleně zabít,“ zavzpomínala žena.

O poznání horší zážitek mají nájemníci jednoho kladenského panelového domu, kde se jim před časem usídlilo v kočárkárně na dvacet potkanů.„Nástrahu jsem tam nemohl položit, protože by na mě zaútočili. Otrávené žrádlo jsem jim musel naházet a vrátil jsem se za pár dnů, až když byli všichni mrtví,“ uzavřel deratizér Vilém Krejčí.