Poprvé se červená páchnoucí látka objevila v potoce už 21. března. Vzorky byly odebírány opakovaně. A závěry analýz jsou jasné. Jak potvrdil mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora, nešlo v tomto případě o kontaminaci cizorodou látkou, ale o přírodní jev, díky kterému také kdysi dostal Červený potok své jméno.

„Voda v potoce byla v době našich odběrů červená proto, že za určitých podmínek, například při změně počasí, když se oteplí, se pomnoží v potoce sirné bakterie, které zabarví vodu dočervena a vydávají specifický zápach. Není to ale nijak závadné a nebezpečné,“ uvedl mluvčí hasičů.

Ryby v sousedním rybníce Novas tak ohroženy nebyly. „Vše je v pořádku a dokonce máme v rybníku více vody než jindy. Kéž by to vydrželo,“ poznamenal Jan Hunal, předseda Českého rybářského svazu, místní organizace Slaný.

Obavy z léta a sinic 

S obavami ale rybáři čekají nadcházející léto. „Protože sem přitéká voda po proudu a dílem i z přetížené čističky odpadních vod ze Studeněvsi, v letních měsících se nám v rybníku velmi množí sinice živící se kyslíkem a hladina je často pokrytá souvislou zelenou vrstvou, jak když tam někdo vylije kýbl barvy. Loni nám uhynuly zadušením nejméně čtyři tuny ryb. Aby se podobné ztráty kvůli sinicím neopakovaly, pořídili jsme za desítky tisíc provzdušňovací zařízení, které bude na rybníku trvale, abychom mohli vodu průběžně čeřit,“ vysvětlil Hunal a připomněl, že velký sportovní rybník mají rybáři v pronájmu od města.

Kromě Novasu pečuje sedm set slánských rybářů ještě o sousední chovný rybník Tesla ve Studeněvsi a o sportovní rybník u mlýna ve Kvíci.

Do čističky ve Studeněvsi míří odpadní vody z pěti okolních obcí, už za rok a půl by se ale tři z nich měly napojit na novou čističku v Řisutech.

Jak potvrdila starostka Řisut Jitka Ryšavá, nová čistička bude vybudována na vodním toku přímo v obci. „Stavební povolení už máme a minulý týden jsme v tendru vybrali firmu, která ji postaví. Začneme co nejdříve a hotovo bude za rok a půl. Čistička bude pro tisíc ekvivalentních obyvatel a připojí se nejen naše vesnice, ale i Malíkovice a Hvězda. Na studeněveské čovce se tak sníží zátěž o 700 obyvatel," vysvětlila starostka.

Za sedmdesát milionů korun

Celkové náklady na výstavbu díla jsou přes 70 milionů korun. Obec by se ráda ucházela o dotaci, zatím však podle Ryšavé nebyla vypsána žádná výzva. „Ale předpokládáme, že se nám podaří během výstavby i tak získat nějakou podporu například z ministerstva zemědělství," dodala starostka.