Vodohospodáři proto pod řekou Labe vybudovali hned dvě nová ramena, přičemž jedno bylo do provozu uvedeno v uplynulých dnech. Na místě takzvané vodovodní shybky budou ještě několik měsíců pokračovat dokončovací práce, potvrdil to ředitel společnosti Vodárny Kladno Mělník (VKM) Josef Živnůstek.

Jedno z ramen bylo mimo provoz již delší dobu a pokud by vodohospodáři k opravě nepřistoupili, v ohrožení by tak byla dodávka pitné vody až pro čtvrt milionu obyvatel. Nové potrubí nyní zaručí, že jím proteče za vteřinu 150 až 550 litrů vody, což je dostatečné množství pro oblast, která je zásobena vysoce kvalitní vodou z podzemních vrtů z Mělnické Vrutice.

Investorem stavby jsou VKM, přičemž část nákladů, které dosáhly okolo 100 milionů korun, pokryla dotace ministerstva zemědělství. Potrubí je uloženo do dvou tunelů o průměru zhruba 1,3 metru, které vytvořil speciální razicí stroj metodou mikrotuneláže. Ta je šetrnější pro životní prostředí. Každý z tunelů má kolem sta metrů a vede zhruba dva metry pod dnem řeky.

Ve středních Čechách má VKM ještě dvě velké shybky. Jedna z nich je ve dně koryta Labe poblíž Všetat na Mělnicku. Shybka byla vybudovaná v roce 1999. Ta druhá se nachází ve dně Vltavy u Chvatěrub na Mělnicku a byla postavená v roce 2009. Obě jsou podle manažera obchodního útvaru VKM Pavla Ješátka v dobré kondici. Usazování potrubí do dna vyžaduje například omezení lodní dopravy i více prostoru na březích, proto VKM po prověření různých variant u Obříství zvolilo metodu mikrotuneláže.