V tuto chvíli míří na stůl policejních vyšetřovatelů trestní oznámení kvůli rozšiřování štvavých a pomlouvačných zpráv na falešných facebookových profilech. Ty se významnou měrou podílely na poškození volební kampaně kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno). Ačkoli volby s jasnou převahou v Kladně primátor Volf vyhrál, vládnoucí koalici přesto utvořil bleskově za pár hodin jeho politický soupeř Dan Jiránek (ODS), který skončil ve volbách na druhém místě. Novou koalici by nyní vytvořili: ODS, Kladeňáci, ANO a SPD.

Podezření na zneužití štvavých a pomlouvačných falešných facebooků, které se tvářily jako profily jiných uživatelů, pojali Ladislav Pavlík z kanceláře primátora a tisková mluvčí magistrátu Lenka Růžková. Oba jsou přesvědčeni o tom, že falešné facebookové profily, na kterých se měli oni dva údajně angažovat, pocházejí z dílny politického soupeře a míří do špiček kladenské ODS. Právě jejich členové totiž snímky profilů použili při jednání s ostatními politickými stranami před volbami a těsně po nich.

„Trestní oznámení podáváme na konkrétního pachatele. Podle analýz, které máme z falešných facebookových profilů, stopy jednoznačně vedou k místní organizaci ODS. Místní organizace ODS zneužila moje jméno a jméno Lenky Růžkové,“ tvrdí Ladislav Pavlík.

Podle Pavlíka pachatelé tím, že spojili falešný facebookový profil s ním a Lenkou Růžkovou, uvedli ostatní v omyl, že autorem profilu je Volba pro Kladno (VPK). „Celý proces političtí soupeři využili k tomu, aby si vylepšili vyjednávací pozici předvolební i povolební,“ tvrdí Ladislav Pavlík z kanceláře primátora Milana Volfa (VPK).

Toto jednání považují Pavlík i Růžková za nepřípustné a velmi závažné, které evidentně poškodilo primátora, jeho stranu i je samotné. Trestní oznámení podávají na konkrétní osoby, které jsou ve vedení místní organizace ODS Kladno. „Máme v ruce důkazy, které jsou neoddiskutovatelné,“ dodal Pavlík.

Lenka Růžková k tomu připomněla, že je zaměstnankyní města již deset let a tři a půl roku vykonává práci tiskové mluvčí. „Pana primátora jsem před tím neznala, nikdy jsem nebyla v žádné politické straně, nikde nejsem politicky činná,“ zdůraznila s tím, že zastupuje město jako takové. „Nechápu, z jakého důvodu mě někdo takovým způsobem označil a ještě naaranžoval, že píšu nějaký šílený profil, který najednou zmizel a už dnes není. Jsem hodně naštvaná a psychicky mi to nedělá dobře. Bohužel spousta lidí věří všemu, co si přečtou na sociálních sítích, a už nezjišťují, zda je to pravda,“ doplnila mluvčí.

Druhá strana se očerňujícímu nařčení brání a navíc se cítí být sama poškozenou. Lídr kladenské ODS Dan Jiránek navíc údajně sám podal trestní oznámení. Na policii se obrátil prý dokonce už před volbami. „Co se týká nějakých falešných facebookových profilů, to jsme neřešili. Něco jsem zaslechl v rozhlasu, ale ať si každý tvrdí, co chce,“ řekl Jiránek, který se štvavou kampaní proti Volfovi údajně nemá nic společného.

On podal trestní oznámení z jiného důvodu. „Lidem se v Kladně objevily před volbami letáky, které se tvářily jako náš volební program, ale byly na nich naprosté nesmysly. Já že jsem změnil sexuální orientaci, další kandidátka byla nařčena, že prodává vysokoškolské tituly, jiná, že je těhotná a líná. Takže jsem podal trestní oznámení,“ doplnil Jiránek s tím, že to byly letáky, které šly do domácností a byly namířené proti a ODS a ANO. Dále to podle něj byly i plakáty. „Ty visely na reklamních sloupech, které zřejmě patří městu,“ podotkl Jiránek. Podle zjištění Kladenského deníku jsou ale výlepové plochy v majetku soukromé společnosti, nikoliv města.

„Poškozující materiály byly tištěné na stejném papíře a byly stejně skládané jako letáky VPK. Štvavá kampaň tak zasáhla do osobní roviny a překročila únosnou mez,“ dodal Jiránek. 

Na to Ladislav Pavlík reaguje slovy: "ODS vytvořila jednoznačnou konstrukci s jediným cílem, a to poškodit Volbu pro Kladno, ovládnout radnici, prostřednictvím lží, podvrhů a podrazů," dodává Pavlík.

Trestní oznámení Dan Jiránek podává na neznámého pachatele pro několik trestných činů. Jednak pro pomluvy, z krácení daně, poplatku a jiné povinné platby a uvažuje, že tento seznam ještě rozšíří. „Nepochybuji o tom, že částky za výrobu tiskovin musely jít do desítek a stovek tisíc a jistě to nebylo z legálních peněz,“ dodal první muž kladenské ODS, který prý ví i to, že štvavé letáky šly do všech kladenských domácností.