Kladno

Jedny z posledních strategických pozemků u hlavního vlakového nádraží bývalé vedení města Kladna prodalo chvíli před volbami. Stejně tak město přišlo o plochu parkoviště Na Kovárně. Tam se naštěstí podařilo usnesení revokovat. 

"V současné době má město omezené možnosti, protože rozsáhlejšími plochami vhodnými pro zástavbu Kladno už nedisponuje. Se zbývajícími menšími pozemky šetříme.  Chceme tam mít možnost koncepčně ovlivňovat růst zástavby. 

 Zároveň, a to je důležité, jsme se rozhodli neposkytovat investorům žádné městské pozemky v již stabilizované zástavbě, například uvnitř sídlišť. Dříve se stávalo, že právě tyto proluky v sídlištích si investoři vytipovávali, kupovali je od města a vznikaly tu nevhodné projekty. Příkladem je takzvaný sedmý věžák nebo dům, který roste naproti u čerpací stanice Shell, kde jde opět o pozemky prodané bez jakéhokoliv konceptu minulým vedením za neadekvátně nízkou částku, " řekl kladenský radní pro rozvoj, Lukáš Hanes

V Kladně jsou dvě velká rozvojová území.  Protože jde o soukromé pozemky a je vysoce pravděpodobné, že se tu do budoucna stavět bude, město nechalo na prostor mezi Kladnem a Švermovem zvaný Na Kopci zpracovat studii. Chystá ji také pro druhé území za kladenským hlavním nádražím. Studie jsou plánem pro budoucí rozvoj těchto lokalit. "Koncepčně řeší vhodnou dopravní obslužnost, tedy trasování silnic, chodníků i cyklostezek, návaznost nové zástavby na okolí atd. Prověřují, kolik se do prostoru ideálně může vejít obyvatel, zda bude potřeba výstavba veřejné infrastruktury typu škol a školek a podobně," dodal Hanes.

Park u Benaru.
Park u Benaru by měl být přístupný už příští rok na podzim

Slaný    

O poznání lépe jsou na tom s volnými plochami ve Slaném, kde město rozprodá v lokalitě Slaný-Sever na Hájích bezmála sedm desítek parcel. „Na ploše 10,8 ha 67 stavebních parcel, každá o rozměru 800-1100 m2. Prodej soukromým osobám bude mít celkem 3 etapy. Prvních 16 pozemků bude připraveno k prodeji v polovině letošního roku. První nízkopodlažní domky by zde mohly být postaveny už za rok. Část příjmů z prodeje pozemků se projeví v městském rozpočtu již na konci letošního roku,“ řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Město opatří lokalitu inženýrskými sítěmi. Odhadovaná cena za metr čtvereční je okolo 3500 korun. „Zájemců o výstavbu se už přihlásilo třiačtyřicet,“ potvrdila mluvčí slánského úřadu Markéta Růtová.

Libušín

Vlastní parcely, kde by se dalo stavět například ale v jiném městě – Libušíně, nemají. Za mojí předchůdkyně, starostky Minaříkové, se prakticky všechny obecní pozemky rozprodaly. V současné chvíli se v našem městě objevují různé developerské projekty, které slibují i stovku nových domů. Výhledově se tedy Libušín rozroste o několik stovek obyvatel,“ sdělil starosta Libušína Vladimír Eichler.

Buštěhrad

Výstavbu rodinných domů nepodpoří ani v Buštěhradu, jelikož ani zde obecní pozemky už nejsou. „Naposledy prodalo město před více než deseti lety, ještě za starosty Nového, parcely developerovi, kde posléze vznikl obytný soubor řadovek Ořešín. Město tehdy vypsalo i soutěž a zvítězil právě tento projekt,jelikož jeho součástí je i park se zelení,“ řekla starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.

Nyní vzniká podle jejích slov ve městě na soukromých pozemcích další rodinná zástavba, kde přibude, podobně jako v Libušíně kolem stovky domů. „Veřejným zájmem u nás ale není budovat další obytnou zástavbu. Děti už se nám nevejdou do školy ani do školky. Školu už jsme museli přistavět za 40 milionů korun a letos budeme přistavovat i školku a za chvilku nám dojde kapacita čistírny odpadních vod. Proto jsme v novém územním plánu zástavbu utli,“ vysvětlila starostka.

Školení příslušníků Celního úřadu pro Středočeský kraj.
Celníci jsou nyní připraveni i zachraňovat a hasit

Stochov

Už jen několika obecními pozemky disponuje dále například radnice ve Stochově, které by výhledově mohli Stochovští prodat, potvrzuje starosta města Roman Foršt. Na rozdíl od Buštěhradu jejich územní plán počítá s rodinnou výstavbou. V lokalitě Slovanka aktuálně vzniká na soukromých pozemcích nyní kolem třiceti rodinných domů. „Ještě donedávna patřilo území katastrálně obci Lány, ale domluvili jsme se o převodu a nyní už je naše. Pak už jen záleží na tom, zda se nově přistěhovaní přihlásí do Stochova k trvalému pobytu a stanou se našimi občany,“ řekl starosta Stochova Roman Foršt.