Kladno/ Lidé z Kladenska, Slánska a okolí už s akutními zubními problémy nebudou muset dojíždět do Prahy. Městská zubní pohotovost v bývalých kasárnách Lidice jim bude k dispozici od pondělí 20. dubna. Provoz ve všední dny i o víkendech zajistí soukromá společnost Dental asistence.

Absence zařízení, které v regionu zásadně chybělo, přimělo vedení kladenského magistrátu, aby vznik zubní pohotovosti iniciovalo. Výběr optimálního místa v blízkosti centra a v přímém dosahu nemocnice, podobně jako jednání se společností Dental asistence, se uskutečnily v loňském roce. Do následné několikaměsíční rekonstrukce prostor v kasárnách město investovalo zhruba pět milionů korun.

„Chtěli jsme rychle řešit nepříjemnou situaci, kdy byli naši občané nuceni dojíždět do vytížených pražských klinik, což pro ně znamenalo nejen problémy s dopravou, ale často následné dlouhé čekání. Toto zařízení nebude sloužit pouze jako klasická pohotovost, ale rovněž bude připraveno ošetřovat v nezbytně nutném rozsahu pacienty, kteří nemají stálého zubaře a při současném stavu převisu poptávky nad nabídkou mají značné problémy i s objednáním se na běžný zákrok,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

Otevírací doba Domu zubní péče, což je oficiální název nového střediska, bude ve všední dny od 8 do 16 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin, v neděli pak od 14 do 20 hodin.

„Takto vykryjeme kritické časy, kdy je pohotovost nejvíce potřeba,“ řekl jednatel společnosti Dental asistence Jiří Pekárek s tím, že pro pacienty jsou v bývalých kasárnách v ulici Sportovců nedaleko Sletiště připraveny dvě moderní zubní ordinace.

Jak Kladenskému deníku sdělil zubař Karel Protiva, je postoj Oblastní stomatologické komory Kladno–Rakovník, jíž předsedá, ke zmíněné pohotovosti neutrální.

„Soukromá společnost s námi nejednala, ale písemně jednotlivě oslovila naše členy, zda by se podíleli na zajištění provozu její zubní pohotovosti. Pokud je mi známo, byl jejich ohlas velmi vlažný. Domnívám se, že to vyplývá z finančních podmínek, jež jim byly nabídnuty. Zubaři by měli mít služby na pohotovosti zaplaceny alespoň stejně jako automechanici v servisech, což se ale nestalo,“ vyjádřil se Protiva a připomenul, že pacienti, kteří navštíví ordinaci v kasárnách zaplatí podle zákona za ošetření poplatek ve výši 90 korun.

Jak Karel Protiva dále uvedl, město velikosti Kladna si ale zubní pohotovost zaslouží.

Další pohotovost, tentokrát s nepřetržitou službou, by v rámci stomatochirurgie měla dle dřívějšího vyjádření středočeského hejtmana Davida Ratha začít fungovat v kladenské nemocnici v polovině letošního roku. Jejím zřizovatelem bude kraj, jenž na přestavbu prostor a vybavení ordinace se dvěma křesly hodlá vynaložit částku čtyři miliony korun. Podle dostupných informací už nemocnice jedná se dvěma stomatology.