VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce je dostatek, ale vhodných lidí pro její výkon je žalostně málo

Kladensko - Pracovní úřady evidují v regionech tisíce poptávek po zaměstnancích. Nezaměstnanost je sice na velmi nízké úrovni, ale lidé zkrátka nejsou.

17.4.2018 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Celkem zaměstnavatelé v regionu poptávají téměř dva tisíce zaměstnanců. Nejvíce hledané jsou pozice ve výrobě a řemeslníci. Ty firmy hledají po stovkách. Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře nebo svářeče, řezače plamenem a páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Nejméně poptávané jsou podle statistik Úřadů práce umělecké a výtvarné obory. Nejvyhledávanější obory upřesnila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková: „Mezi nejžádanější a nejhledanější profese v tomto regionu patří pracovníci strojírenských oborů (soustružníci, obráběči, kovodělníci a strojní technici, dále pak svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů.“

Jak uvádí Beránková dále, za zmínku stojí i příspěvek na podporu regionální mobility, který Úřad Práce ČR poskytuje, a v jehož rámci může konkrétnímu uchazeči poskytnout po dobu až 12 měsíců 1 - 3,5 tisíce korun měsíčně. Výše částky se odvíjí od dojezdové vzdálenosti. V neposlední řadě může uchazečům pomoci v návratu do zaměstnání i řada projektů, které díky národním a evropským penězům realizují v jednotlivých regionech krajské pobočky ÚP ČR, včetně Středočeského kraje.

„Zároveň je ale třeba říct, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou pro zaměstnavatele jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce,“ uvádí tisková mluvčí Úřadu práce, ale také že rozhodnutí o volbě zaměstnavatele je nakonec stejně na budoucím zaměstnanci: „ O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů - výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota ustoupit z původních požadavků.“

Další vyhledávanou profesní skupinou jsou pracovníci ve zdravotnictví. V kladenském regionu chybí asi nejvíce zdravotních sester ale i lékařů. „Jsme na tom podobně jako většina nemocnic, i v té naší chybí dlouhodobě zdravotnický personál. Není to ale nic, co by ohrozilo provoz nemocnice či zdravotnickou péči,“ Hana Senohrábková,“ ujistila mluvčí Oblastní nemocnice Kladno.

Zaměstnanci chybí například také v kladenské ČSAD, kde je neustálá poptávka po řidičích. Po loňské krizi, kdy se kladenská firma připojila vloni v létě k integrované dopravě i pro Prahu, měl podnik 250 řidičů a chybělo jich zhruba čtyřicet. Nyní už jsme na tom o poznání lépe, řidičů autobusů máme ve stavu 275, ale ideál to stále není. Potřebovali bychom jich tak 290. Navíc jsou mnozí v předdůchodovém věku, takže budou v dohledné době někteří odcházet.

Vzhledem k tomu, že nabízíme zajímavé benefity, včetně náborového příspěvku, věřím, že se jejich řady ještě rozšíří. Pozitivní je i zájem žen, kterých je v našich řadách už více než deset,“ řekl ředitel kladenské ČSAD MHD Ludomír Landa.

Vzhledem k tomu, že minulý týden vydražil zájemce i někdejší kladenskou huť Poldi za 261 milionů korun, bude firma muset v dohledné době zapotřebí přijmout lidi do těchto specifických profesí. Hutní průmyslovka v Kladně už dnes neexistuje, takže bude muset podnik vystačit pro začátek s někdejšími zaměstnanci, kteří si už ale po nedávném propuštění mnohdy sehnali jinou práci. I to bude pro budoucího zaměstnavatele tvrdý oříšek.

Jedním z velkých a vyhledávaných zaměstnavatelů v regionu je i firma Linet se sídlem ve Slaném a v Želevčicích, která se specializuje na výrobu nemocničních lůžek potřebuje kromě manažerských obsazovat i dělnické profese. Dobré uplatnění zde najdou konstruktéři, pracovníci montážní linky, lakovny a další.

Jak potvrzuje Hana Šímová, vedoucí kladenské personální společnosti Maintec, která je mezinárodním poskytovatelem technických zaměstnanců, průmyslovému regionu Kladenska chybějí profese, které absentují téměř po celé ČR.

„Pozice operátorů v montážních závodech jsou obsazovány agenturními zaměstnanci z Bulharska, Rumunska, Polska a po zdolání administrativních procesů i Ukrajiny.  Lokální dělníci - operátoři, pokud nalezli zalíbení a seberealizaci v takové profesi mají na výběr a mohou sledovat množství nabídek a nastoupit tam, kde jim budou poskytnuty lepší podmínky.  Firmy se v benefitech předhánějí.

Některé strojírenské společnosti jsou nuceny postupovat stejným způsobem i na místa kvalifikovaných svářečů, zámečníků, montérů strojírenských celků,  elektromechaniků a  průmyslových lakýrníků, neboť to jsou profese, kterým rostoucí ekonomika dává zelenou a jsou třeba, kam se jen podíváme,“ potvrzuje Hana Šímová. Personalisté z těchto firem jsou podle jejích slov vděčni za každého lokálního kandidáta, který má přiměřenou praxi a splnitelné platové očekávání. „Někteří zaměstnavatelé už pochopili, že zisky nemohou plynout jen do jejich kapes či kapes zahraničních vlastníků, že dokud aktivně nepodpoří a neocení kvalifikovanou manuální práci zručných a technicky zdatných dělníků, nebudou moci přijímat nové a nové zakázky,“ dodává personalistka. A není to, podle Hany Šímové, jen zvyšování mezd, aktivitu je třeba vyvíjet pro podporu technického školství v regionu. I na to bystří zaměstnavatelé slyší a  podporují studentské pracovní stáže se zácvikem na konkrétních pracovních úkolech a pracovištích dokonce s odměnou. Jiní podporují konkrétní školu  funkčním technickým vybavením či materiálem. „Zaměstnavatelé konečně pochopili, že aktivní kooperací se školami a učilišti a společnými projekty mohou přilákat mládež do technických oborů. Automatizace a robotizace pracovišť bude vyžadovat stále více a více techniků středoškoláků a dokonce inženýrů,“ zdůrazňuje Hana Šímová.

„Ve všech pádech rovněž v našem regionu skloňujeme logistiku a profese, které logistiku vykonávají. Jak by ne, když volné pozemky kolem pražského letiště byly zastavěny rozlehlými skladovými areály a koncentrace je zde neúnosná.​ Chybí skladníci a řidiči kamionů  a zde se opět mísí lokální lidé s různými národnostmi, pokud tito disponují oprávněním a dalšími zkouškami k řízení. Žádná universální rada na získání zaměstnanců neexistuje, za každou společností se nese její pověst, každá si "buduje" ať záměrně či nikoliv svoji značku. V současné době je období ke změně zaměstnání případně samotné profese velmi příznivé,“ uzavírá personalistka.

Autor: Kateřina Nič Husárová

17.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 25 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Dřevosystém, spol. s r.o. - provozovna, 5. května, č.p. 4, 273 08 Pchery. Informace: Vladimíra Frömmelová, +420 602 136 865. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 17 000 Kč Strojírenští kovodělníci Zámečník - rovnač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: KoP SLANÝ: Výběrové řízení na tuto pozici se koná dne 24.9.2018 v 9:00 hod. v zasedací místnosti ÚP ve Slaném, 1. patro., , Požadavky:, - min. základní vzdělání, vyučení ve strojírenském oboru výhodou., , Náplň práce:, - obsluha rovnacích a střihacích strojů pro výrobu.. Pracoviště: Chmelkov s.r.o., pracoviště slaný, Netovická, č.p. 353, 274 01 Slaný 1. Informace: Viktor Khmelyuk, +420 770 643 966. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 12 200 Kč Brusiči nástrojů a kovů Brusiči - povrchová úprava kovů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: . Pracoviště: Arviro s.r.o., provoz hospozín, 273 22 Hospozín. Informace: Vitalii Lukianiuk, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 25 000 Kč Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Referent/ka pojišťovny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce:, aktivní správa smluv - péče o přidělené klienty Generali, kontrola stávajících smluv, uzavírání nových, aktivní získávání nových klientů na základě doporučení. , , Místo výkonu práce je kancelář v centru města, plně vybavena s kompletním zázením., , Nástup na pracovní smlouvu, po zapracování práce na IČ, s pevným základem + provize. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s., provozovna, O. Peška, č.p. 2684, 272 01 Kladno 1. Informace: Marek Polák, +420 737 488 744.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poctivý nálezce odevzdal peněženku plnou tisícovek.

Poctivý nálezce odevzdal peněženku plnou tisícovek

Pchery už jsou od úterý průjezdné.
2

Pchery už jsou od úterý průjezdné

Studenti univerzity třetího věku slavnostně vstoupili do nového školního roku

Kladno /FOTOGALERIE/ – Slavnostní zahájení nového školního roku si užili studenti Kladenské univerzity třetího věku organizované již od roku 2003 Střediskem komplexní sociální péče Kladno pod záštitou Statutárního města Kladna.

Vichřice lámala stromy i stožáry velmi vysokého napětí a trhala střechy

Kladensko, Rakovnicko /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nejen předčasně sklizená úroda ořechů a kompletně spadané listí, ale i další ztráty počítají hasiči a energetici v důsledku silného vichru, který za sebou na Kladensku i Rakovnicku zanechal v neděli nemalé stopy.

Kladenský služební pes Jalar zachránil život muži z Mělnicka

Kladno - V uplynulých dnech si policisté z Mělnicka vyžádali spolupráci psovoda ze skupiny základních kynologických činností Kladno do chatové osady v Libčicích nad Vltavou. Tam místní policisté hledali sedmačtyřicetiletého muže, který se rozhodl spáchat sebevraždu, což vyplynulo z dopisu na rozloučenou, který byl nalezen na místě v chatě ve výše zmiňované chatové osadě.

Podobné polevení se nám může vymstít, tuší Strnad

Kladno – Hokejové utkání mezi Kladnem a Přerovem nabídlo divákům zajímavou zápletku. Na začátku třetí třetiny zápas vypadal již jako rozhodnutý, když se probral hostující tým z Přerova. Trefu si připsal také kapitán Rytířů Jakub Strnad. Jak se později ukázalo, tak přímo vítěznou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT