VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce je dostatek, ale vhodných lidí pro její výkon je žalostně málo

Kladensko - Pracovní úřady evidují v regionech tisíce poptávek po zaměstnancích. Nezaměstnanost je sice na velmi nízké úrovni, ale lidé zkrátka nejsou.

17.4.2018 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Celkem zaměstnavatelé v regionu poptávají téměř dva tisíce zaměstnanců. Nejvíce hledané jsou pozice ve výrobě a řemeslníci. Ty firmy hledají po stovkách. Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře nebo svářeče, řezače plamenem a páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Nejméně poptávané jsou podle statistik Úřadů práce umělecké a výtvarné obory. Nejvyhledávanější obory upřesnila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková: „Mezi nejžádanější a nejhledanější profese v tomto regionu patří pracovníci strojírenských oborů (soustružníci, obráběči, kovodělníci a strojní technici, dále pak svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů.“

Jak uvádí Beránková dále, za zmínku stojí i příspěvek na podporu regionální mobility, který Úřad Práce ČR poskytuje, a v jehož rámci může konkrétnímu uchazeči poskytnout po dobu až 12 měsíců 1 - 3,5 tisíce korun měsíčně. Výše částky se odvíjí od dojezdové vzdálenosti. V neposlední řadě může uchazečům pomoci v návratu do zaměstnání i řada projektů, které díky národním a evropským penězům realizují v jednotlivých regionech krajské pobočky ÚP ČR, včetně Středočeského kraje.

„Zároveň je ale třeba říct, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou pro zaměstnavatele jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce,“ uvádí tisková mluvčí Úřadu práce, ale také že rozhodnutí o volbě zaměstnavatele je nakonec stejně na budoucím zaměstnanci: „ O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů - výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota ustoupit z původních požadavků.“

Další vyhledávanou profesní skupinou jsou pracovníci ve zdravotnictví. V kladenském regionu chybí asi nejvíce zdravotních sester ale i lékařů. „Jsme na tom podobně jako většina nemocnic, i v té naší chybí dlouhodobě zdravotnický personál. Není to ale nic, co by ohrozilo provoz nemocnice či zdravotnickou péči,“ Hana Senohrábková,“ ujistila mluvčí Oblastní nemocnice Kladno.

Zaměstnanci chybí například také v kladenské ČSAD, kde je neustálá poptávka po řidičích. Po loňské krizi, kdy se kladenská firma připojila vloni v létě k integrované dopravě i pro Prahu, měl podnik 250 řidičů a chybělo jich zhruba čtyřicet. Nyní už jsme na tom o poznání lépe, řidičů autobusů máme ve stavu 275, ale ideál to stále není. Potřebovali bychom jich tak 290. Navíc jsou mnozí v předdůchodovém věku, takže budou v dohledné době někteří odcházet.

Vzhledem k tomu, že nabízíme zajímavé benefity, včetně náborového příspěvku, věřím, že se jejich řady ještě rozšíří. Pozitivní je i zájem žen, kterých je v našich řadách už více než deset,“ řekl ředitel kladenské ČSAD MHD Ludomír Landa.

Vzhledem k tomu, že minulý týden vydražil zájemce i někdejší kladenskou huť Poldi za 261 milionů korun, bude firma muset v dohledné době zapotřebí přijmout lidi do těchto specifických profesí. Hutní průmyslovka v Kladně už dnes neexistuje, takže bude muset podnik vystačit pro začátek s někdejšími zaměstnanci, kteří si už ale po nedávném propuštění mnohdy sehnali jinou práci. I to bude pro budoucího zaměstnavatele tvrdý oříšek.

Jedním z velkých a vyhledávaných zaměstnavatelů v regionu je i firma Linet se sídlem ve Slaném a v Želevčicích, která se specializuje na výrobu nemocničních lůžek potřebuje kromě manažerských obsazovat i dělnické profese. Dobré uplatnění zde najdou konstruktéři, pracovníci montážní linky, lakovny a další.

Jak potvrzuje Hana Šímová, vedoucí kladenské personální společnosti Maintec, která je mezinárodním poskytovatelem technických zaměstnanců, průmyslovému regionu Kladenska chybějí profese, které absentují téměř po celé ČR.

„Pozice operátorů v montážních závodech jsou obsazovány agenturními zaměstnanci z Bulharska, Rumunska, Polska a po zdolání administrativních procesů i Ukrajiny.  Lokální dělníci - operátoři, pokud nalezli zalíbení a seberealizaci v takové profesi mají na výběr a mohou sledovat množství nabídek a nastoupit tam, kde jim budou poskytnuty lepší podmínky.  Firmy se v benefitech předhánějí.

Některé strojírenské společnosti jsou nuceny postupovat stejným způsobem i na místa kvalifikovaných svářečů, zámečníků, montérů strojírenských celků,  elektromechaniků a  průmyslových lakýrníků, neboť to jsou profese, kterým rostoucí ekonomika dává zelenou a jsou třeba, kam se jen podíváme,“ potvrzuje Hana Šímová. Personalisté z těchto firem jsou podle jejích slov vděčni za každého lokálního kandidáta, který má přiměřenou praxi a splnitelné platové očekávání. „Někteří zaměstnavatelé už pochopili, že zisky nemohou plynout jen do jejich kapes či kapes zahraničních vlastníků, že dokud aktivně nepodpoří a neocení kvalifikovanou manuální práci zručných a technicky zdatných dělníků, nebudou moci přijímat nové a nové zakázky,“ dodává personalistka. A není to, podle Hany Šímové, jen zvyšování mezd, aktivitu je třeba vyvíjet pro podporu technického školství v regionu. I na to bystří zaměstnavatelé slyší a  podporují studentské pracovní stáže se zácvikem na konkrétních pracovních úkolech a pracovištích dokonce s odměnou. Jiní podporují konkrétní školu  funkčním technickým vybavením či materiálem. „Zaměstnavatelé konečně pochopili, že aktivní kooperací se školami a učilišti a společnými projekty mohou přilákat mládež do technických oborů. Automatizace a robotizace pracovišť bude vyžadovat stále více a více techniků středoškoláků a dokonce inženýrů,“ zdůrazňuje Hana Šímová.

„Ve všech pádech rovněž v našem regionu skloňujeme logistiku a profese, které logistiku vykonávají. Jak by ne, když volné pozemky kolem pražského letiště byly zastavěny rozlehlými skladovými areály a koncentrace je zde neúnosná.​ Chybí skladníci a řidiči kamionů  a zde se opět mísí lokální lidé s různými národnostmi, pokud tito disponují oprávněním a dalšími zkouškami k řízení. Žádná universální rada na získání zaměstnanců neexistuje, za každou společností se nese její pověst, každá si "buduje" ať záměrně či nikoliv svoji značku. V současné době je období ke změně zaměstnání případně samotné profese velmi příznivé,“ uzavírá personalistka.

Autor: Kateřina Nič Husárová

17.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 32 580 Kč

Psychologové. Požadované vzdělání: bakalářské. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 32580 kč, mzda max. 34570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: doba zaměstnání : MD 3 roky, možnost po roce prodloužení smlouvy, VŠ - psychologie nebo speciální pedagogika, alespoň započatý terapeutický výcvik, psychická způsobilost, trestní bezúhonnost, ŘP sk.B. Pracoviště: Diagnostický ústav, dětský domov se školou, dětský domov, středisko výchovné péče a základní škola, dobčichovice, Tomanova, č.p. 1361, 274 01 Slaný 1. Informace: Lenka Koulová, +420 777 738 792.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka ČJ a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Podmínka pro přijetí: splnění kvalifikace podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CV a motivačního dopisu na e-mail: zivotopis@sosasoukladno.cz.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště kladno, nám. Edvarda Beneše, č.p. 2353, 272 01 Kladno 1. Informace: Petr Paták, +420 312 278 041,723 359 494.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví pracovník na údržbu zeleně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce při výsadbě a údržbě zeleně, vyučení i mimo obor, ŘP B, vítán ŘP C, pracovitost, znalost v oboru výhodou, praxe., , Pracovní doba: 7:00- 15:30 hod, PO-PÁ.. Pracoviště: Zakládání a údržba zeleně s.r.o., Dr. Vrbenského, č.p. 31, 272 01 Kladno 1. Informace: Rudolf Fiala, +420 312 246 201,603 544 310.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 000 Kč

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu Úředník/úřednice územního samosprávného celku. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - občan ČR, - minimálně 18 let, - bezúhonnost, svéprávnost, - ovládání jednacího jazyka, - min. maturita, - praktická znalost účetnictví - min. 3 roky, - dobrá znalost práce na PC, - znalost administrativní práce, komunikativnost, pečlivost, důslednost, organizační schopnosti , , Bližší informace a podmínky přihlášky naleznete na stránkách obce:, http://www.hrdliv.cz/dokumenty/dynamicke/vr-verejna-vyzva.pdf. Pracoviště: Obec hrdlív, 273 06 Libušín. Informace: Radek Růžička, +420 739 068 415.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. dubna 2018

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Ilustrační foto.

Města a obce musejí mít plán rozvoje sportu

Pneuservisy jsou obložené nedočkavými motoristy

Benešov – Čtyřicet až padesát zákazníků denně odbaví v těchto dnech, na začátku jara, v benešovském pneuservisu Best-drive. To je špička.

Záchranné složky si vyzkoušejí zásah u havárie letadla

Střední Čechy – Vážný malér, který důkladně prověří činnost záchranných složek, se v úterý odehraje na letišti rakovnického aeroklubu. Předem se ví, že se letecký den neobejde bez dopolední nehody v podobě pádu malého sportovního letadla. Neštěstí to přitom bude jak v pátek třináctého: éro se zřítí na další stroj připravený odstartovat s pasažéry k vyhlídkovému letu – a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků. Pomoc tak bude potřebovat hned 15 zraněných!

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT