VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce je dostatek, ale vhodných lidí pro její výkon je žalostně málo

Kladensko - Pracovní úřady evidují v regionech tisíce poptávek po zaměstnancích. Nezaměstnanost je sice na velmi nízké úrovni, ale lidé zkrátka nejsou.

17.4.2018 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Celkem zaměstnavatelé v regionu poptávají téměř dva tisíce zaměstnanců. Nejvíce hledané jsou pozice ve výrobě a řemeslníci. Ty firmy hledají po stovkách. Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře nebo svářeče, řezače plamenem a páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Nejméně poptávané jsou podle statistik Úřadů práce umělecké a výtvarné obory. Nejvyhledávanější obory upřesnila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková: „Mezi nejžádanější a nejhledanější profese v tomto regionu patří pracovníci strojírenských oborů (soustružníci, obráběči, kovodělníci a strojní technici, dále pak svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů.“

Jak uvádí Beránková dále, za zmínku stojí i příspěvek na podporu regionální mobility, který Úřad Práce ČR poskytuje, a v jehož rámci může konkrétnímu uchazeči poskytnout po dobu až 12 měsíců 1 - 3,5 tisíce korun měsíčně. Výše částky se odvíjí od dojezdové vzdálenosti. V neposlední řadě může uchazečům pomoci v návratu do zaměstnání i řada projektů, které díky národním a evropským penězům realizují v jednotlivých regionech krajské pobočky ÚP ČR, včetně Středočeského kraje.

„Zároveň je ale třeba říct, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou pro zaměstnavatele jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce,“ uvádí tisková mluvčí Úřadu práce, ale také že rozhodnutí o volbě zaměstnavatele je nakonec stejně na budoucím zaměstnanci: „ O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů - výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota ustoupit z původních požadavků.“

Další vyhledávanou profesní skupinou jsou pracovníci ve zdravotnictví. V kladenském regionu chybí asi nejvíce zdravotních sester ale i lékařů. „Jsme na tom podobně jako většina nemocnic, i v té naší chybí dlouhodobě zdravotnický personál. Není to ale nic, co by ohrozilo provoz nemocnice či zdravotnickou péči,“ Hana Senohrábková,“ ujistila mluvčí Oblastní nemocnice Kladno.

Zaměstnanci chybí například také v kladenské ČSAD, kde je neustálá poptávka po řidičích. Po loňské krizi, kdy se kladenská firma připojila vloni v létě k integrované dopravě i pro Prahu, měl podnik 250 řidičů a chybělo jich zhruba čtyřicet. Nyní už jsme na tom o poznání lépe, řidičů autobusů máme ve stavu 275, ale ideál to stále není. Potřebovali bychom jich tak 290. Navíc jsou mnozí v předdůchodovém věku, takže budou v dohledné době někteří odcházet.

Vzhledem k tomu, že nabízíme zajímavé benefity, včetně náborového příspěvku, věřím, že se jejich řady ještě rozšíří. Pozitivní je i zájem žen, kterých je v našich řadách už více než deset,“ řekl ředitel kladenské ČSAD MHD Ludomír Landa.

Vzhledem k tomu, že minulý týden vydražil zájemce i někdejší kladenskou huť Poldi za 261 milionů korun, bude firma muset v dohledné době zapotřebí přijmout lidi do těchto specifických profesí. Hutní průmyslovka v Kladně už dnes neexistuje, takže bude muset podnik vystačit pro začátek s někdejšími zaměstnanci, kteří si už ale po nedávném propuštění mnohdy sehnali jinou práci. I to bude pro budoucího zaměstnavatele tvrdý oříšek.

Jedním z velkých a vyhledávaných zaměstnavatelů v regionu je i firma Linet se sídlem ve Slaném a v Želevčicích, která se specializuje na výrobu nemocničních lůžek potřebuje kromě manažerských obsazovat i dělnické profese. Dobré uplatnění zde najdou konstruktéři, pracovníci montážní linky, lakovny a další.

Jak potvrzuje Hana Šímová, vedoucí kladenské personální společnosti Maintec, která je mezinárodním poskytovatelem technických zaměstnanců, průmyslovému regionu Kladenska chybějí profese, které absentují téměř po celé ČR.

„Pozice operátorů v montážních závodech jsou obsazovány agenturními zaměstnanci z Bulharska, Rumunska, Polska a po zdolání administrativních procesů i Ukrajiny.  Lokální dělníci - operátoři, pokud nalezli zalíbení a seberealizaci v takové profesi mají na výběr a mohou sledovat množství nabídek a nastoupit tam, kde jim budou poskytnuty lepší podmínky.  Firmy se v benefitech předhánějí.

Některé strojírenské společnosti jsou nuceny postupovat stejným způsobem i na místa kvalifikovaných svářečů, zámečníků, montérů strojírenských celků,  elektromechaniků a  průmyslových lakýrníků, neboť to jsou profese, kterým rostoucí ekonomika dává zelenou a jsou třeba, kam se jen podíváme,“ potvrzuje Hana Šímová. Personalisté z těchto firem jsou podle jejích slov vděčni za každého lokálního kandidáta, který má přiměřenou praxi a splnitelné platové očekávání. „Někteří zaměstnavatelé už pochopili, že zisky nemohou plynout jen do jejich kapes či kapes zahraničních vlastníků, že dokud aktivně nepodpoří a neocení kvalifikovanou manuální práci zručných a technicky zdatných dělníků, nebudou moci přijímat nové a nové zakázky,“ dodává personalistka. A není to, podle Hany Šímové, jen zvyšování mezd, aktivitu je třeba vyvíjet pro podporu technického školství v regionu. I na to bystří zaměstnavatelé slyší a  podporují studentské pracovní stáže se zácvikem na konkrétních pracovních úkolech a pracovištích dokonce s odměnou. Jiní podporují konkrétní školu  funkčním technickým vybavením či materiálem. „Zaměstnavatelé konečně pochopili, že aktivní kooperací se školami a učilišti a společnými projekty mohou přilákat mládež do technických oborů. Automatizace a robotizace pracovišť bude vyžadovat stále více a více techniků středoškoláků a dokonce inženýrů,“ zdůrazňuje Hana Šímová.

„Ve všech pádech rovněž v našem regionu skloňujeme logistiku a profese, které logistiku vykonávají. Jak by ne, když volné pozemky kolem pražského letiště byly zastavěny rozlehlými skladovými areály a koncentrace je zde neúnosná.​ Chybí skladníci a řidiči kamionů  a zde se opět mísí lokální lidé s různými národnostmi, pokud tito disponují oprávněním a dalšími zkouškami k řízení. Žádná universální rada na získání zaměstnanců neexistuje, za každou společností se nese její pověst, každá si "buduje" ať záměrně či nikoliv svoji značku. V současné době je období ke změně zaměstnání případně samotné profese velmi příznivé,“ uzavírá personalistka.

Autor: Kateřina Nič Husárová

17.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 24 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností Pracovník/pracovnice do oddělení podpory exportu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká společnost dodávající širokou škálu produktů a služeb v oblasti laboratorních zařízení a diagnostik od renomovaných firem v oboru. Od roku 2004 jsme se zaměřili také na vývoj vlastních diagnostických přístrojů a reagencií a nyní je dodáváme již do více jak 50 zemí světa. , , Požadujeme:, " SŠ / VOŠ (ideálně Obchod nebo Marketing), " Samostatnost a aktivní přístup (chceme energického člověka) , " Pečlivost, spolehlivost, " Umění stanovit si priority, " AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem a NJ výhodou, ale ne podmínkou, " Zkušenosti z obdobné pozice výhodou., , Náplň práce:, " Emailová a občas i telefonická komunikace se zákazníky po celém světě (v AJ) , " Získávat a propojovat informace v rámci společnosti a to převážně mezi Výrobním, Vývojovým, Logistickým, Ekonomickým a Marketingovým oddělením , " Zajišťování a hlídání plnění uzavřených smluv a forecastů, " Vedení CRM databáze , " Organizace a případná účast na mezinárodních výstavách, " Spoluúčast na tvorbě marketingových aktivit., , Nabízíme:, " Různorodou a zajímavou práci, " Flexibilní přístup k práci a organizaci času , " Odborné zaškolení a vzdělávání, " Odpovídající mzdové podmínky (orientačně 24-30 tis.) , " mnoho benefitů (od 13. platu, notebooku, přes kvartální odměny a 5 týdnů dovolené, kurzy angličtiny, firemní fitness a další)., " Možnost účastnit se na rozvoji jedné divize - vidět za sebou dobře odvedenou práci, " V případě cestování je to vždy do zajímavých destinací (1-2x do roka), " Práci v příjemném a reprezentativním prostředí, " Zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí., , , kontakt:, Své životopisy, prosím, zasílejte na níže uvedený kontakt:, Tomáš Hanzlík, thanzlik@dynex.cz, tel.: 220 303 633. Pracoviště: Dynex technologies, spol.s r.o., provozovna buštěhrad, Lidická, č.p. 977, 273 43 Buštěhrad. Informace: Tomáš Hanzlík, +420 220 303 633.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 200 Kč

Pomocní kuchaři Pomcný kuchař/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pomocné práce v kuchyni - výdej jídel ve třídách MŠ, v nutném případě zastat práci kuchařky.. Pracoviště: Mateřská škola slaný, vítězná 1578, okres kladno, Vítězná, č.p. 1578, 274 01 Slaný 1. Informace: Milena Sunkovská, od9-15hod.+420 774 052 628.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka matematiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Nástrojař 16 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, - praxi z pozice nástrojaře/zámečníka ideálně ve výrobní společnosti, - znalost čtení technických výkresů a schopnost podle nich pracovat (nejedná se o sériovou výrobu), - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, manuální zručnost, , Náplň práce:, - příprava ocelových konstrukcí dle technických výkresů, technologických postupů a pokynů nadřízeného, - příprava pracoviště. Pracoviště: Bohemian rhapsody s.r.o., pracoviště slaný, Netovická, č.p. 538, 274 01 Slaný 1. Informace: Marianna Zubanics, +420 608 184 144.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Skejťačka Klára Kašparová ze Družce se řadí mezi české špičky. Opět slaví úspěch

Kladno - Skejťačka Klára Kašparová (28) ze Družce na Kladensku, která se snad už s prknem v ruce narodila, patří mezi ženské hvězdy tohoto sportu v České republice. Kromě toho, že je loňskou držitelkou poháru z Mistrovství ČR ve skateboardingu, který získala v Praze na Štvanici, postavila se minulý měsíc opět na bednu, a to na Mezinárodním mistrovství v longboard crossu, které se konalo v Benátkách nad Jizerou na tamní BMX dráze.

Pomozte najít vandala

Kladno - Na pátek 13. července nebude rád vzpomínat třiatřicetiletý muž z Kladna. Ten zaparkoval ve čtrnáct hodin osobní vozidlo Škoda Octavia v Kladně v ulici Lapák. Když se po dvou hodinách k autu vrátil, zjistil, že mu neznámý pachatel poškrábal pravé zadní dveře a blatník.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT