Přestože je chmel ze Slánska a Rakovnicka ve světě stále velmi žádaný, na Slánsku se jeho pěstování věnují dnes pouze tři subjekty. Pokud se sezona vydaří, inkasují v současnosti producenti chmele i 200 tisíc korun za tunu. Jako v každém zemědělském oboru je zde ale riziko velké, dřina nemalá a výsledek pokaždé nejistý.

„Vloni jsme vyprodukovali na našich 49 hektarech asi 55 tun chmele. Ve srovnání s rokem před tím, je to o něco méně. Lze to přičíst velkému suchu, které panovalo. V roce 2014 jsme vypěstovali zhruba 74 tun chmele. V našem družstvu jsme fázi navěšování drátkování už zdárně ukončili a nyní je zapichujeme k rostlinám do země," řekl například předseda Agros Vraný, Jaroslav Linhart.

Kromě Agrosu pěstuje na Zlonicku chmel i Karel Bradschetl, a to na 38 hektarech půdy. U Hořešovic a Bílichova se pěstování zeleného zlata věnuje také Hugo Forster, který má chmel na ploše dvanácti hektarů.

Pěstitelé jedinečné komodity, žateckého poloraného červeňáku, se shodují v tom, že nejčastěji jejich výpěstky putují ke zpracovatelům do Německa, Ameriky či do Japonska.

Vše podle plánu

Podle oslovených chmelařů na Slánsku se zatím sezona vyvíjí bez větších komplikací, jen by prý mohlo být trochu tepleji. V každém případě vše jede podle harmonogramu. Jak nám potvrdili oslovení zemědělci, velkou práci ve chmelnicích, kromě kmenových zaměstnanců, odvádějí standardně brigádníci ze Slovenska.

„Těch máme každoročně nejvíce. Je zde i nemalé zastoupení žen. Nyní jich u nás pracuje do deseti. Až budeme v květnu zavádět otáčivé rostlinky na drátek, bude zapotřebí kolem dvaceti lidí.

Na česání zralého chmele nabíráme zhruba třicet brigádníků," dodal Bradschetl. Pěstitel si velmi pochvaluje například i dlouholetou spolupráci studentů slánského gymnázia pod vedením zástupce ředitele školy, Vladimíra Kulicha, který je na chmelnicích jako doma.

„Pan profesor nám pomáhá i při drátkování. Je to dříč a je na něj spolehnutí. Taková pomoc je vždy prospěšná a studenti alespoň poznají fyzickou práci, když už běžně na chmele nechodí, jako kdysi," uzavřel Bradschetl.