Přestože všichni předem věděli, že je čeká tohle nutné zlo, jelikož je potřeba opravit veškeré sítě pod povrchem, ale i povrchy samotné, trpělivost už mnohým dochází a hubují! Podle malého průzkumu, který si mezi podnikateli na Londě udělal Kladenský deník, klesl počet zákazníků v mnoha obchodech nejméně o třetinu.

Stížností je moc

„Už to trvá moc dlouho a přicházíme o kšefty. Podívejte se, jak máme prázdné regály, problém je i se zásobováním. Před rekonstrukcí jsme nic takového nepociťovali. Oprava pěší zóny nás připravila o část tržeb," postěžovala si například prodavačka obchodu s levnými potravinami.

Za pravdu jí dává také i majitelka květinářství v sousední ulici, stejně jako vedoucí železářství a další živnostníci. „Tržby se skutečně snížily a pro naše zákazníky byl v jednu chvíli přístup do obchodu velmi ztížený. Lidé se sníženou pohyblivostí či o berlích k nám mohli přicházet jen velmi těžko.

Stalo se dokonce i to, že chodník od náměstí byl až k našemu obchodu průchozí a těsně před naše dveře postavili bariéru z pletiva, tak se lidé museli vracet. Někteří to pochopitelně vzdali a nakoupili si jinde," popisuje úskalí vedoucí prodejny železářství v Husově ulici ve Slaném Hana Dvořáková.

Odhaduje, že jim klesly tržby o čtyřicet procent. Jeden z oslovených podnikatelů je dokonce přesvědčený o tom, že práce na Londě vedly k omezení jeho podnikání. „Naši kavárnu jsme otevřeli ve Slaném na Londě teprve před nedávnem.

Máme stejnou v Kladně, tudíž víme, jaký je o kávu u nás zájem. Kvůli pracím v Husově ulici návštěvnost podniku klesla, jelikož průchodnost ulice byla velmi omezená. Už v létě jsme proto přerušili provoz. Nebylo možné obchod ekonomicky ustát.

Otevřeme hned první den, kdy bude ulice hotová," ujišťuje Marek Kiss. Přestože je přesvědčený o své pravdě, lidé ze sousedství mají zato, že rekonstrukce byl pouze zástupný důvod k uzavření neprosperující kavárny. Marek Kiss však tvrdí, že před opravami jim šly obchody dobře.

Radnice se snaží o vstřícnost

Ať už mají živnostníci pravdu či nikoli, ze zákona jim nikdo ztrátu hradit nemusí. Přesto se vedení slánské radnice bude snažit vyjít podnikatelům maximálně vstříc. „Rád bych, aby město poskytlo podnikatelům z Londy alespoň nějaké bonusy, například v podobě reklamy zdarma v radničním měsíčníku a tak podobně.

V každém případě děkujeme všem za pochopení i stavebním firmám, které na vlastní náklady vysypávaly například louže štěrkem, aby chodcům zajistili co nejvíce pohodlí," řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.

Co se týká jediné předzahrádky, kterou má cukrárna v ulici, byla radnice natolik vstřícná, že se její provoz podařilo udržet až do současnosti. Pro mnohé Slaňáky a jejich děti se stala navíc prima základnou pro okukování bagrů a toho, co se v zemi děje.

Po městě se sice už šíří fámy, že Londu do 30. listopadu nedokončí, přesto radnice počítá maximálně s drobnými nedodělky po termínu, které se vyřeší do Vánoc. Nejdéle do konce roku.