„Volná místa oznámená zaměstnavateli zveřejňujeme na nástěnkách v budovách úřadu v Kladně i Slaném. Uvedeny jsou také v takzvaném informačním kiosku a na internetu, třeba na portálu ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl František Paulík z Úřadu práce v Kladně.

Místa vhodná pro seniory nejsou ale nijak speciálně označena. Pokud si z nich důchodce vybere nějaké, které by mu vyhovovalo, měl by sám kontaktovat konkrétního zaměstnavatele a o případnou práci se ucházet. „Seniory samozřejmě můžeme vést v evidenci uchazečů o zaměstnání. Vzhledem k tomu, že ale nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, přijde mi z jejich strany takový krok trochu zbytečný,“ poznamenal Paulík s tím, že lidem staršího věku majícím zájem pracovat doporučuje z jejich vlastní aktivity sledovat nabídku volných pozic.

Se seniory mají zkušenosti také v kladenské pobočce personální agentury Start People. „Sjednáváme jim zejména dlouhodobé brigády. Ty se týkají hlavně manuální práce ve skladech či kompletační činnosti,“ sdělila pracovnice agentury Vlasta Přibylová.

Pokud je senior v dobré psychické a fyzické kondici, není prý pro něho až tak velkým problémem uplatnění najít. Horší prý je situace v případech, kdy starší lidé chtějí práci třeba jen na tři hodiny denně nebo mají vážnější zdravotní problémy. Šance sehnat pro ně práci pak výrazně klesá téměř k nule. (rob)