Studentce Středního odborného učiliště ve Stochově se letos tato možnost naskytla poprvé a stejně jako ona se jí rozhodlo využít i dalších 30 jejích spolužáků.

„Navštívil nás zástupce pracovní agentury s tím, jestli bychom neměli zájem o sezonní zaměstnání v Řecku jako servírky, číšníci, barmani a kuchaři. Všechno, včetně letenky, ubytování a jídla jsme měli hrazené, a proto jsem neváhala,“ popsala Adéla.

I přes tyto podmínky však s sebou výlet za prací nesl některé náklady jako pracovní pojištění, výdaje za pracovní oděvy a peníze do začátku. „Odlétali jsme 2. června a přímo na Rhodosu nás pracovalo čtrnáct. Já a ještě jeden spolužák jsme byli zaměstnáni v místní taverně jako servírka a číšník. První dny byly dost komplikované, protože jsme se nemohli pořádně anglicky domluvit, ale asi po týdnu už to bylo lepší. Navíc tam byla na sezonu zaměstnaná i jedna Češka, která hovořila řecky a moc nám pomohla,“ popsala své první zkušenosti s prací v zahraničí.

Nejčastější komplikací, která při zaměstnávání v Řecku bývá, je jazyková bariéra, ale ani ta po krátkém čase podle Adély nebyla problém.

„Už po týdnu jsme se s provozními bez potíží domluvili a navíc nám velmi nahrávalo, že tu bylo na dovolené mnoho Čechů. S ostatními jsme hovořili anglicky a dokonce se nevyplnily ani zvěsti o tom, že je zde mnoho Rusů a mluví se tu spíše jejich jazykem. Kromě toho, že jsme tu byli zaměstnáni, jsme měli naprosto stejné podmínky jako turisté a mohli jsme využívat všech služeb. Jen ubytováni jsme byli asi dva kilometry od hotelu. Bydleli jsme v apartmánech, kde kromě nás byli ještě Poláci, Slováci, Srbové a Albánci, kteří sem také přijeli za prací,“ uvedla dívka s tím, že jako studentka si tu za měsíc práce přišla zhruba na 250 euro, ale ostatní, kteří tu pracovali celou sezonu, vydělávali kolem 1500.

Podle jejích zkušeností prý zrovna v Řecku přes sezonu není žádný problém sehnat zaměstnání, ani když sem přijedete jako turista na vlastní pěst.
„Zažili jsme tu několik Čechů i Slováků, kteří si hledali práci a nebyl s tím problém. Obzvláště po zaměstnancích v oboru pohostinství je v sezoně velká poptávka. Až příští rok dokončím školu, rozhodně bych se sem chtěla vrátit. Sice ještě nevím, jestli přes agenturu, nebo sama, ale kvůli penězům asi vyrazím jen tak. Řecko jsem si velmi oblíbila pro krásné moře, ale i velice milé a ochotné lidi, kteří by vás u sebe klidně nechali i bydlet.

Pokud i vy patříte mezi ty, již si by si rádi práci nebo jen brigádu v zahraničí vyzkoušeli, není podle Pavla Bělohlávka z Úřadu práce v Kladně nic snazšího, než navštívit jeden ze dvou internetových portálů EURES, http://eures.europa.eu nebo http://portal.mpsv.cz/eures, kde naleznete veškeré informace o možnostech sezonní i celoroční práce v cizině a potřebné pokyny.