Mnoho lékařů dokonce hrozí tím, že svojí činnost kvůli těmto razantním změnám ukončí. „Vůbec se nedivím kolegům, kteří kvůli tomu chtějí jít do důchodu. Také už o tom začínám přemýšlet,“ řekl obvodní lékař Jindřich Sklenář.


Ovšem situace není tak jednoduchá. Lékaři za sebe nemohou především v případě maloměstských či venkovských ordinací najít náhradu. „Pro některé starší lékaře se jedná o nezdolatelnou překážku. Praxe na vesnicích a v okrajových částech měst končí, nikdo sem navíc například z Prahy nechce dojíždět,“ uvedl kladenský praktický lékař Jan Škoda.


O tom, jak je těžké sehnat náhradu, se přesvědčil například pediatr Martin Preiss, který provozoval dvě ordinace, jednu v Unhošti, druhou pak ve Stochově. Nyní už ordinuje pouze v té unhošťské.


„Rozhodl jsem se, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu, ukončit k 30. červnu svojí činnost v ordinaci na Stochově. Za poslední dva roky se ale nenašel nikdo, kdo by chtěl ordinaci Stochov převzít,“ vzkázal pacientům na svých internetových stránkách lékař, který situaci Deníku nechtěl komentovat.