Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prapor velvarských hasičů 
se po letech vrátil do města

Velvary – Velvarští dobrovolní hasiči, jejichž sbor je nejstarším v Čechách, slaví letos 150. výročí od svého založení. Kromě oslav, které jsou připraveny na květen, mají hasiči ještě jeden velký důvod k radosti. Po jedenatřiceti letech se totiž do města vrátil původní historický prapor sboru který je z roku 1868.

18.4.2014
SDÍLEJ:

Původní prapor velvarských hasičů se do města vrátil po 31 letechFoto: Libor šulc


K vidění bude na výstavě. Její zahájení připadá na 25. dubna od 18 hodin v sále velvarského muzea.

Zakladatel Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Velvary, Karel Krohn, jak udává historie, se při svých cestách po Německu stal svědkem velkého požáru v Hamburku.

Při záchranné akci byl natolik uchvácen tím, jak si tamní hasiči při likvidaci ohně počínají, že se rozhodl pro to, aby ve Velvarech existoval také takový spolek.

„Spoluobčanům doma vyprávěl své zážitky a doporučoval zřízení takové aktivity i u nich. Vedla ho k tomu také četnost požárů ve městě a okolí. V listopadu 1863 byla proto podána žádost o povolení spolku. Dne 22. května 1864 schváleny následně jeho stanovy. Název dostal Sbor dobrovolných hasičů,“ uvádí záznam v kronice SDH Velvary.

Podle funkcionáře sboru Libora Šulce se prapor vrací do Velvar poté, co opustil putovní výstavu s názvem Příběhy hasičských praporů, která se konala od loňského roku v hasičském muzeu na přibyslavském zámku.

Libor Šulc o praporu, který je skutečně historickým unikátem, dodává: „Prapor byl objednán u firmy Trenkwald v Praze a vyšel sbor na 450 zlatých. Část úhrady praporu byla ze sbírky, kterou uspořádaly ženy čelních představitelů sboru Františka Bílá a Terezie Stiebitzová.

Tato sbírka vynesla 353 zlatých. Rada města Velvar na tento účel darovala 50 zlatých. Velkolepá slavnost svěcení praporu se konala 26.srpna 1868 na velvarském náměstí za účasti řady významných hostů,“ připomíná historii Libor Šulc.

Poté, co prapor nahlodal zub času, byla v roce 1874 provedena jeho oprava Hynkem Trenkwaldem z Prahy, kdy byl původní obraz Svatého Floriána nahrazen novým.

O tom, že se jedná skutečně o dílo hodné pozornosti, svědčí i fakt, že velvarský prapor byl v roce 1891 dokonce součástí expozice hasičského pavilonu na Zemské jubilejní výstavě v Praze a v roce 1895 na Národopisné výstavě československé.

V následujících letech byl prapor uchováván ve Velvarech a používán při akcích.

V roce 1947 nahrazen praporem novým.

„Bohužel o ten původní nebylo vhodně pečováno a byl ve špatném stavu. V roce 1983 ho proto převzalo Metodické centrum a stálá výstava Požární ochrany v Přibyslavi, které nechalo v roce 1988 vyrobit jeho repliku, jež je dodnes součástí stálé výstavy v hasičském muzeu v Přibyslavi.

Díky tomu, že originál praporu byl uložen v depozitáři muzea a v roce 2009 restaurován, může se po letech vrátit v původní kráse do Velvar,“ uzavřel Libor Šulc.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
18.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení