Zatímco ve světě i po celé republice nabírá šíření nákazy prasečí chřipkou na síle, Kladensku se zatím naštěstí vyhýbá.

Podle nejnovějších informací, které Kladenskému deníku poskytla vedoucí protiepidemického oddělení kladenské pobočky Krajské hygienické stanice se sídlem v Praze Miroslava Halwigerová, se zdá, že místní lidé naštěstí nepropadají žádné panice. „Od 1. května zatím evidujeme 19 osob, které se nechaly testovat, a u všech byl výsledek negativní. Poslední případ nám byl nahlášen v neděli,“ sdělila.

„Jednalo se zejména o pacienty ve věku kolem 30 let, ale jsou mezi nimi i děti. Všichni se přitom nechali testovat po návratu z ciziny,“ řekla Halwigerová a dodala, že lidé z Kladenska a Slánska dojíždějí na testy do pražské Nemocnice Na Bulovce.

Podle jejích slov jsou příznaky prasečí chřipky srovnatelné s tou klasickou. Co se týká jejího šíření, vedoucí protiepidemického oddělení kladenské pobočky se domnívá, že virus A/H1N1 se rozmáhá méně než obyčejná chřipka.

Podezření na nákazu u jednoho ze svých pacientů měla například praktická lékařka pro děti a dorost Blažena Hubková z Kladna. „Jednalo se o dítě, jež se v červnu vrátilo ze školy v přírodě. Mělo vysoké teploty, zápal plic, výpotek, bylo dušné a špatně prokysličené. Muselo být hospitalizováno a v nemocnici mu dali kyslík a kapací infuze,“ uvedla pediatrička.

„Je pravda, že to dítě je alergik a tak predispozice k nákaze tam je. Jednalo se kombinovanou virovou a bakteriální infekci. V testech vyšel chřipkový virus A/N1H1 pozitivní, ale nejednalo se přímo o prasečí chřipku. Zároveň to bylo kombinováno H3N2 chřipkou typu B a mycoplasma pneumonií. Proto měla nemoc tak těžký průběh,“ řekla.

Nechat se otestovat na prasečí chřipku přitom lékařka doporučuje zejména v případě, kdy je člověk naprosto zdráv a za hodinu se cítí, jako by měl umřít. „U tohoto onemocnění samozřejmě existuje i lehčí průběh, ale většinou začíná dramaticky,“ dodala Hubková.

Vzhledem k tomu, že se vakcína proti prasečí chřipce ještě stále testuje, existuje pouze léčba, nikoliv prevence. Lékaři na toto onemocnění předepisují antivirotikum Tamiflu. Kvůli stále vzrůstajícímu počtu nakažených se Kladenský deník zajímal o dostupnost léku v regionu.

„Tamiflu máme posledních pár kousků, ale zájem o něj není. To mě velmi překvapilo, čekala jsem, že když se v médiích začalo o prasečí chřipce mluvit, že se na něj lidé budou ptát a skupovat ho. Sice se o něj pár jedinců zajímalo, ale jen ti, kteří letí někam hodně daleko,“ sdělila vedoucí lékárny na Smetanově náměstí ve Slaném Hana Mistríková. Obdobně je na tom i prodejna léčiv v ulici Osvobozených politických vězňů v Kladně.

K dostání ale není a prý v nejbližší době ani nebude například v lékárně v ulici Cyrila Boudy v Kladně. „Tamiflu nemáme a prý není ani u dodavatele,“ řekla lékárnice.