Středočeská ODS na regionálním sněmu v Benešově vybrala kandidáta na hejtmana pro podzimní krajské volby. Stal se jím primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, který dostal nejvíce hlasů v tajné volbě.

Nwelati získal 75 hlasů a potvrdil roli favorita, od oblastních sněmů měl šest nominací. V prvním kole nebylo dosaženo potřebných 73 hlasů. Do druhého kola volby se z nominovaných dostal pouze exministr Ivan Fuksa, získal 68 hlasů.

V prvním kole s 62 hlasy zvítězil Nwelati, Fuksa obdržel 48 a senátorka za Mělnicko Veronika Vrecionová 33 hlasů.

„Vznikl tím pro mě velký závazek a čeká mě hodně tvrdé práce,“ reagoval v prvních minutách po zvolení Nwelati pro Boleslavský deník. Jeho protikandidát v ODS na post hejtmana v Ivan Fuksa, bývalý ministr zemědělství, Boleslavskému deníku řekl, že necítí zklamání, když volbu vyhrál Nwelati.

Ivan Fuksa: Nwelatiho podpořím

„Měl jsem jen dvě nominace, a přesto jsem nyní získal 48 hlasů, to je velice dobrý výsledek, oslovil jsem mnoho lidí svým vystoupením zde na sněmu,“ řekl Deníku Fuksa. Podotkl také, že rozhodně nyní nebude vystupovat proti Nwelatimu. „Tímto musí spory skončit a budu podporovat našeho kandidáta pana Nwelatiho, budu stát za ním a musíme společně udělat vše pro to, abychom vyhráli volby,“ dodal Fuksa.

Stejně hovoří i další protikandidátka Veronika Vrecionová. „Bohužel jsem čestně prohrála, ale nic to neznamená, nyní budu podporovat zvoleného kandidáta tak, abychom společně vyhráli volby. Důležité je sestavit celou kvalitní kandidátku,“ řekla.

Sněm středočeské ODS bude dnes až do noci volit další kandidáty na kompletní kandidátku. O tom, jaké lidi by si Nwelati v případě vyhraných voleb představoval ve vedení kraje, nechtěl zatím spekulovat.

„Rozhodně si umím představit úzkou spolupráci s Mladou Boleslaví, ale samozřejmě budu pracovat pro celý kraj, tak abychom pak mohli obstát i v dalších volbách. Budeme pracovat tak, aby z toho měli prospěch všichni lidé v kraji, a chceme o tom voliče brzy přesvědčit,“ řekl Nwelati.

Nwelati: Ratha se nebojím. Rath: Je jedno, koho ODS nasadí

Hlavním soupeřem kandidáta ODS ve volbách bude v těchto volbách lídr ČSSD David Rath, kterého sice ještě sociální demokraté oficiálně ve volbě nepotvrdili, ale je to téměř jisté. „Davida Ratha se rozhodně nebojím, stejně jako se nebojím žádného jiného protivníka,“ řekl Nwelati.

Stejně to však vidí i současný hetmana Rath. „Nemám ve zvyku se někoho či něčeho bát. Je mi celkem jedno, koho ODS nasadí. Myslím si, že totéž poznala většina voličů. Nečas i Topolánek dělají totéž, ženou zemi do neprosperity, toto se týká i odéesáckých politiků v kraji,“ reagoval David Rath.

Nwelati přiznal, že v rámci kampaně před podzimními volbami do krajského zastupitelstva bude muset ODS kromě lokálních témat vysvětlovat i důvody a smysl vládních reforem, které ve společnosti vyvolávají protipravicové nálady. „Určitě budeme muset lidem jasně vysvětlit, že to jsou kroky, které jsou nutné k tomu, aby Česká republika neskončila jako Řecko,“ řekl Nwelati.