Když se chce, všechno jde. Tímto heslem se řídí třiatřicetiletý Kladeňák Petr Jurásek. Jednoho listopadového dne, podle svých slov u šestého piva, se s kamarádem rozhodli, že zaběhnou maraton. Tehdy vážil 95 kilogramů. Jakmile si ale oba muži plácli, kila padala dolů.

„Od prosince jsem začal běhat. Nejprve na pásu, pak v přírodě a na rady přátel i po betonu. Stanovil jsem si trasy deset až patnáct kilometrů. Potom jsem postupně přidával až do třiceti. Vždy jsem byl sportovně založený, ale nikdy jsem nesportoval s takovou pravidelností,“ vzpomíná Petr Jurásek.

Celkový trénink zahrnoval také změny v jídelníčku, které ovšem sportovci komplikovala skutečnost, že pracuje jako kuchař. „Doma jsem jedl pouze rýži nebo těstoviny se zeleninou, občas jsem k tomu přidal kuřecí maso. V práci jsem si dával větší porce, ale žádné smažené věci. Ale tolik jsem se hýbal, že jsem si mohl dovolit jíst i více,“ říká Jurásek s tím, že kromě běhu zařadil do tréninku také plavání a jízdu na kole.

Do Pražského maratonu zhubl 15 kilogramů. Jedné neřesti se přece jen nevzdal. „Nepřestal jsem kouřit, ani jsem počet vykouřených cigaret nesnižoval. Denně si jich zapálím tak patnáct,“ přiznal Jurásek.

Před maratonem

Den D, kdy se konal Pražský maraton, se rychle blížil. Sportovní nadšenec dál pravidelně trénoval. V březnu podal závaznou přihlášku. V předvečer samotného závodu si dojel do Holešovic pro své startovní číslo 4879.

„Byl jsem nervózní. V noci jsem špatně spal. Snažil jsem se co nejlépe připravit. Koupil jsem si speciální boty a hledal nějaké praktické rady na internetu,“ popisuje vrcholící přípravy na 42,195 kilometru dlouhý běh.

Nastala neděle 9. května. Petr Jurásek si vyzvedl na Staroměstském náměstí papíry pro účastníky maratonu a šel se převléknout do provizorních šaten. „Bylo tam neuvěřitelné množství lidí. Celkem se jich zúčastnilo kolem osmi tisíc. Na startu jsme se řadili podle čísel, takže já jsem startoval až z Celetné ulice,“ zrekapituloval poslední okamžiky před odpočítáváním. Pak zazněl výstřel.

Start

Kladenskému sportovci se prý běželo dobře, žádná větší krize se nedostavila, až na 34. kilometru začal pociťovat křeče v žaludku. „Také mě trochu tlačila noha, která mi večer natekla. Snažil jsem se rozvrhnout síly a držet krok s vodičem, který ukazoval časovou hranici čtyř hodin,“ snaží se vylíčit
atmosféru.

Hodně sil mu dodávali i přátelé v publiku, kteří běžci podávali energetické gely a pití. „Moc bych chtěl za podporu poděkovat Zděnkovi, Renče, Zuzce, Bidlovi, Martině, mámě a Jindrovi,“ jmenuje Petr Jurásek. „Doběhl jsem s časem 3,55 hodiny. Ale ještě mi sedm minut odečetli kvůli čekání na startu. Takže konečný výsledek je 3,48. Což znamená tak 1600. až 1700. místo,“ shrnul své výsledky.

Další závody

Ačkoliv měl Petr v nohách desítky kilometrů, hned po doběhnutí si zapálil cigaretu, i když se prý před ostatními sportovci malinko styděl. Nyní plánuje chvilkový oddych a pak začne opět pravidelně trénovat. „Kamarád mě lákal na kladenský maraton, který by měl být v září, ale zatím jsem mu nic neslíbil,“ uzavřel Petr Jurásek.