Takovým případem jsou Tuchlovice, které první nabídku České pošty na provozování té partnerské v roce 2016 odmítly. „Problém spočívá v tom, že my bychom defacto zastupovali stát a navíc bychom za to platili nějakých čtyři sta nebo pět set tisíc ročně, což se nám nechtělo,“ vysvětluje starosta Tuchlovic Jaroslav Pošta, podle kterého se následující rok nic nedělo. „Následně Česká pošta vyvěsila výzvu dalším nájemcům, na jejímž základě se přihlásila paní, která by nyní měla partnerskou poštu provozovat. Začátkem března jsme ovšem Českou poštu vyzvali k dalšímu jednání, protože nechceme, aby u nás poštu měla provozovatelka, která na to dle našeho názoru nebude ani mít kapacitu. Bojíme se navíc, že by pošta neměla stávající úroveň,“ dodává starosta. Podle obecní rady Tuchlovice v roce 2016 navíc neobdržely Českou poštou avizovanou novou nabídku podmínek projektu.

Rada obce začátkem března ve starostou zmiňované výzvě jednomyslně vyjádřila ochotu přistoupit k partnerství s Českou poštou, avšak za podmínek navržených Sdružením místních samospráv České republiky, podle kterých by měl stát hradit 75 procent celkových nákladů. Nabízela dokonce pronájem současných prostor pošty za jednu korunu měsíčně. „Vedení obce je přesvědčeno, že Vámi navržené prostory provozu Pošty Partner jsou zcela nevyhovující pro občany obce z hlediska obslužnosti, parkování, bezpečnosti a absence dalšího technického zázemí,“ stojí dále ve výzvě. Tyto kroky tuchlovického vedení už jsou s největší pravděpodobností ovšem zbytečné. Podle všeho už by měla být nová provozovatelka vázána smlouvou. Pošta Partner by tak měla vzniknout několik desítek metrů od stávající pošty. V objektu byla dříve provozována pizzerie, která by podle některých informací mohla být znovu obnovena, aktuálně je v těchto místech bazárek či prodej zemědělských plodin.

„Jedná se o špatný přístup státu, který problematiku pošt převaluje na obce,“ dodává Jaroslav Pošta, podle jehož slov by mohl nastat problém s doručovatelkami, které do nynějška měly základnu na tuchlovické poště. Nově by ale měly do obce dojíždět z Kladna. O podobných problémech se na vlastní kůži totiž přesvědčili v několik kilometrů vzdálených Lánech.

Naděje Tuchlovickým nedává ani Soňa Černá, starostka sousedních Kamenných Žehrovic, kde je partnerská pošta v provozu necelý měsíc. „Nic s tím v Tuchlovicích už nemohou udělat,“ tuší Soňa Černá, podle které se nový způsob provozování pošty v její obci zatím obešel bez velkých komplikací.

„Po měsíci provozu Pošty partner si myslím, že mohou být lidé spokojeni. Žádné stížnosti nemáme. Byla jsem tam několikrát a pošta funguje. Jen je nešťastné prostředí. Chodí se tam přes restauraci, navíc mezi ní a poštou nejsou dveře, takže je slyšet hluk. Jinak vše ovšem funguje,“ řekla Kladenskému deníku starostka.

I ta měla nepříjemné zkušenosti s Českou poštou po té, co obec nabídku o provozování Pošty Partner odmítla. Podle slov starostky obci vůbec nebylo oznámeno, kdy se pošta v Kamenných Žehrovicích změní na partnerskou, kde bude, ani kdo ji bude provozovat. „Dokonce jsem tenkrát kvůli tomu psala i ministrovi vnitra. Požadovala jsem, aby nám tyto informace byly oficiálně sděleny. Na to přijeli manažeři pošty, aby to napravili, ovšem tvářili se tak, že nejsou povinni obec informovat. Moje stížnost asi měla odezvu, protože pokud mám dobré informace, tak obec Tuchlovice byla písemně informována. Každé zlo je tedy k něčemu dobré,“ sdělila Soňa Černá. Ta se shoduje se starostou Tuchlovic v tom, že by obce neměly v tomhle plnit úlohu státu. „Nepřijde mi vhodné, že tohle Česká pošta dělá. Přijde mi zcestné, aby obce suplovaly stát i v téhle věci,“ dodává starostka.

A co na to Česká pošta? Podle jejího mluvčího Matyáše Vitíka projekt Pošta Partner nevznikl na zelené louce. Inspirací pro něj byly zkušenosti například z Rakouska, nebo z Německa. "Vzhledem k tomu, že se někteří starostové sami hlásí, že by o provozování pošty Partner měli zájem, je vidět, že projekt je úspěšný a má budoucnost. Primárním partnerem, kterého vždy oslovujeme, je obec. Pokud nenalezneme s jejími zástupci společnou řeč, vyzveme ke spolupráci soukromé subjekty. K prvnímu dubnu bude po celé České republice 496 pošt Partner a tento počet se bude dále navyšovat," uvedl pro Kladenský deník Matyáš Vitík, podle jehož slov má Pošta Partner oproti původní pobočce v průměru otevřeno o šest hodin týdně více.

Na Kladensku zatím funguje sedm partnerských pošt. Pošta Partner je v Kamenných Žehrovicích, Bratronicích, Lánech, Řisutech, Zákolanech, Hospozíně a Kolči.