Jak uvedla v roce 2010 tehdejší starostka města Stanislava Fišerová, stochovské posvícení je vyhlášené a i nově příchozí obyvatelé začali jeho tradici ctít. „Pořádáme ho vždy při příležitosti svatováclavského svátku, neboť o svatém Václavu rádi říkáme, že je naším rodákem, navíc tu je jeho slavný dub,“ poznamenala starostka.

„Vždy se snažíme, aby program byl pestrý, pro děti, mládež, střední i starší generaci. Letos nám ale nepřálo počasí,“ konstatovala Fišerová s tím, že předchozích dvanáct roků bylo hezky, takže tentokrát snad zatažené nebe a déšť snad vybraly smůlu na další tucet let.

Přesto desítky lidí vybavených pláštěnkami a deštníky sledovaly na Mírovém náměstí bohatý program s trhy, vystoupením skupiny historického šermu Thorax, hudebními produkcemi kapel Květovanka, Šmrnc, Bass Brand Rakovník a minikoncertem žáků stochovské základní umělecké školy. „Letos měl při posvícení premiéru i bigbít v podání kladenské skupiny The Beatles revival,“ prozradil tehdy vedoucí městských kulturních zařízení Tomáš Baroch.

Rušno bylo i ve sportovním areálu, kde byly pro návštěvníky v provozu pouťové atrakce. Součástí posvícení byl rovněž tenisový turnaj čtyřher. Večer se ve městě konaly hned dvě tancovačky s kapelami V Pantoflích a Černý brejle.

„K posvícení tradičně patří i nedělní průvod s hudbou. Vyrážíme od městského úřadu a po krátkém zastavení u svatováclavského dubu pokračujeme na hřbitov, kde si připomínáme památku obyvatel, kteří už nejsou mezi námi. Zpátky jdeme zvesela na pěknou hodinu, na níž se pije, jí a tancuje,“ sdělila tehdy starostka.