Nevalné počasí sice některé lidi odradilo, ale ti, co tehdy dorazili na Sportovně rodinný den aneb Pokus o zavedení nové tradice, se nenudili.

„Na závěr prázdnin jsme si vymysleli rodinný den s pokrytím pro celou věkovou škálu našich obyvatel. Pro tatínky vyžití v nohejbalu a pro ty nejmenší balonkovou show s různými hrami, odpoledne posezení při živé muzice,“ informovala tehdejší místostarostka Veronika Kellerová, která je dnes už starostkou.

Nohejbalového turnaje se zúčastnilo sedm tříčlenných týmů. „Samozřejmě domácí hráči, ale i ze Zájezdu a Kladna a dokonce i jedna žena, Eva Lužanová z Pleteného Újezdu. Já osobně jsem tady jako fanynka,“ dodala místostarostka.

I přes deštivé počasí se v sobotu v Kladně uskutečnil již 13. ročník kulinářských Oslav sv. Vavřince.
PŘED 10 LETY: Déšť Oslavy sv. Vavřince v Kladně nezmařil

Turnaj začal, fandilo se a hecovalo. Na účastníky čekaly poháry, rum, koňakové špičky, věnec buřtů a energetické nápoje. Pohár neputoval daleko. První místo vybojovala trojice lidických fotbalistů. Za nimi skončil tým Poldi Kladno. Obecní zastupitelé OZzáci ve složení starosta Tomáš Skála (dnešní místostarosta), Václav Hanf, Josef Mareš a Miroslav Ramba se museli nakonec spokojit se třetím místem.

„Co jsme tady, všichni budeme kandidovat v podzimních volbách. Jak se nám ale daří, musí posoudit občané. Léto je nabité událostmi vzpomínkového rázu. Úzce spolupracujeme s památníkem, ale spíše na bázi toho, že jsme členy memoranda vypálených obcí a objíždíme pietní místa. Nesmím zapomenout na ty, kteří nám pomáhají při podobných akcích. Jsou to sportovci, rybáři a myslivci,“ chválil tehdy starosta Lidic Tomáš Skála.

Děti při akci zase upoutal klaun Michal Jonák s předváděnou balonkovou show. Za minutku se proměňoval nafouknutý balonek ve zvířátko, mašinku nebo to, co si děti přály. Dokonce pod jeho vedením si mohli rodiče se svými ratolestmi vyzkoušet složitost modelů. A ta radost, když se dílo povedlo! Soutěžilo se třeba v žonglování, s roztočeným talířem na hůlce, ve skákání v pytlích.

Ještě jednu akci je třeba připomenout. „Základní škola v dnešní době ze zaplavené Raspenavy posílá obrázky na mezinárodní výstavu do lidického památníku. Tehdejšího ředitele památníku Milouše Červencla napadlo udělat charitativní akci, obrázky prodat v pražské aukci, která se uskuteční v příštích dnech, a vybranou částku do zatopené Raspenavy poslat,“ dodala tehdy místostarostka obce Veronika Kellerová.

Anenská pouť ve Smečně.
PŘED 10 LETY: Anenská pouť ve Smečně je dlouholetou tradicí

Břetislav Kostka