„Při Thálii chodím pravidelně na všechna představení, ale tohle se mě vážně dotklo. Určitě stojí za to tento kus vidět,“ svěřila se Běla Křížová ze Stochova, která tehdy přišla spolu se svými přáteli na zmíněné představení Elegie Tyrolská Josefa Tejkla. Po představení odcházela se slzami na krajíčku. Ojedinělá hra totiž dosáhla k divákům mnohem blíže, než jak si někteří autoři možná dokáží jen představit. A to nejen po emocionální stránce, ale i fakticky.

Stochovská Thálie ale tehdy zdaleka nebyla jen o této hře. Od středy do neděle bylo pro diváky připraveno celkem sedm představení různých žánrů. Spoluzakladatel divadelní přehlídky Luboš Fleischmann poodhalil její zákulisí a uvedl, že práce na Thálii skoro nikdy nekončí. „Jen co ukončíme jeden ročník, už přemýšlíme o dalším. Pokaždé se snažíme vybírat především komediální představení, ale taková, aby byla kvalitní. O konkrétních divadlech se rozhodujeme podle financí. Obecně ale mohu říct, že tak polovička bývá amatérských a polovička profesionálních,“ řekl.

Nejen samotný fakt, že z původní čistě amatérské přehlídky se za ty roky stala již uznávaná kulturní akce, ale i počty návštěvníků jasně dokazují, že vynaložená námaha nese organizátorům své ovoce. „Z návštěvnosti mám obrovskou radost. Permanentní vstupné na celou přehlídku je velmi oblíbené a letos se nám podařilo zaplnit sál téměř na všechna představení,“ svěřil se Fleischmann.

Největším tahákem třináctého ročníku byl podle jeho slov pravděpodobně Hrdý Budžes Divadla A. Dvořáka Příbram, který tehdejší ročník přehlídky v neděli večer zakončil. „Spousta lidí se nás ptala, jestli se tu někdy bude hrát, a tak jsme jim vyhověli. V představení exceluje Bára Hrzánová, která za roli malé Helenky získala cenu Thálie 2003 za mimořádný ženský jevištní výkon. Velice kvalitní ale byl třeba také Večer Tříkrálový příbramského divadla. Žádnou takovou klasiku jsme tu za těch třináct let ještě neměli,“ uvedl.

Z historie Stochovské Thálie

Prvotní myšlenka na vznik festivalu amatérských divadel se ve Stochově zrodila již v roce 1994, kdy místní amatérský divadelní soubor Luna začal cestovat po podobných přehlídkách.

Stochovská Thálie skutečně vznikla v říjnu roku 1998. Pořadatelé, Divadlo Luna a Kulturní zařízení města Stochova, se ji rozhodli koncipovat jako festival amatérských divadel.

Tato vize pokračovala ještě dalších několik let. Postupně začaly přibývat i profesionální soubory, které vystupovaly především v neděli večer, tedy při posledním představení.

Od jubilejního 10. ročníku je přehlídka zhruba z poloviny amatérská a z poloviny profesionální. V roce 2004 zavítal na festival do Stochova i prezident Václav Klaus s první dámou.

Zuzana Vlková