Nejprve ještě trocha historie. Osudného dne roku 1942 bylo v Lidicích popraveno 173 mužů. Ženy a děti byly převezeny do nynějšího kladenského gymnázia, kde ale poté byly od sebe odtrženy. Ženy pak putovaly do koncentračního tábora a ze 105 dětí se jich pouze 17 vrátilo domů. A právě památku těch, již tuto nesmírnou tragédii nepřežili, přijeli v roce 2010 do Památníku Lidice uctít stovky a možná i tisíce lidí.

Mezi návštěvníky nechyběli již tradičně přední čeští i zahraniční politici, ale především ženy a děti, jež přežily záměr vymazat jméno obce Lidice z map a historie. Při pietní vzpomínce, která se tentokrát konala za velmi horkého počasí, pak všichni položili květinové věnce na společný hrob lidických mužů. Následoval projev předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, modlitba ředitele knihovny Strahovského kláštera Gejzy Šidlovského a vystoupení předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové.

Lucie Bílá zahájila přehlídku Světlo za Lidice

Jako součást každoroční vzpomínky na vyhlazení obce Lidice se tehdy již počtvrté konala i Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. V rámci ní zde po skončení pietního aktu vystoupily nejlepší soubory ze všech krajů České republiky a také polský soubor Scholar Minores pro Musica Antiqua.

Přehlídku zahájila svým vystoupením Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska. Známá česká zpěvačka je zároveň také uměleckou patronkou celé akce a osobní záštitu nad přehlídkou má předseda Senátu České republiky.