Kdo při nedávném jarním počasí připomínajícím spíš léto uložil zimní kabáty a kulichy do horních polic ve skříních nebo na půdu, byl příliš rychlý. Zima se vrátila a připomněla, že druhá část dávné pranostiky „březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem“, stále platí.

Podle serveru yrno.cz, známého mezi lidmi jako norská předpověď počasí, by sobotní dopoledne měly provázet přeháňky a teploty jen lehce nad nulou. V noci ze soboty na neděli už bude hodně zima a nad ránem budou teploměry ukazovat až minus dva stupně. V neděli má být přes den polojasno s teplotami až sedm stupňů.

Ani začátek následujícího týdne není příliš nadějný, noci s až minus dvěma stupni, dny postupně teplejší, ve středu kolem poledne by mohlo být až dvanáct stupňů.

O postupující studené frontě informuje na sociální síti také Český hydrometeorologický ústav. V pátek a sobotu bude postupovat přes Německo a Polsko tlaková níže, která přinese na naše území sněžení s tvorbou nové sněhové pokrývky zejména na horách, kde v celkovém úhrnu napadne 15 až 40 cm.

Ovšem na sobotu 20 dubna je nízký stupeň nebezpečí mrazu ve vegetačním období vydán i na celé střední Čechy. A bude hůř.

"V přílivu studeného vzduchu od severu očekáváme od neděle 21. 4., nejpravděpodobněji do úterý 23. 4. nebo středy 24. 4., déletrvající období, kdy bude teplota v noci a ráno klesat na většině území, vyjma jihovýchodní Moravy, v průměru na 0 až -5 °C (ve 2 m nad zemí), přízemní teploty budou ještě nižší. Mrazy jsou rizikové a mohou poškodit především ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu," informuje ústav na sociální síti X s tím, že až v průběhu druhé poloviny příštího týdne bude síla mrazů klesat.