V pondělí 5. června po sedmé hodině kráčeli šestašedesátiletý Ivan Suchel z Kladna a jeho pes Nikk po chodníku kolem kladenské průmyslovky. „Když jsem došel k proluce, kde je vjezd do školního dvora, byl pes na vodítku asi půldruhého metru přede mnou. V tu chvíli přijelo auto, vůbec nezpomalilo a zabočilo do školního dvora. Psa narolovalo pod levé přední kolo a vodítko se mi vytrhlo z ruky. Auto projelo jen pár centimetrů od mé nohy,“ vrací se k příšernému zážitku, kdy marně křičel, řidiče to nezastavilo a auto zmizelo ve dvoře.

„Když jsem přišel k naříkajícímu pejskovi, prokousl mi levou ruku. Až pak si asi uvědomil, že jsem to já, a nechal se vzít do náruče. Ruka mi krvácela, bolest jsem ale nevnímal. Obešel jsem s Nikkem dva bloky a doufal, že Veterinární ordinace Anežka bude otevřená. Nebyla,“ popisuje dramatické okamžiky bezprostředně po nehodě Ivan Suchel.

Zůstal stát bezradně na ulici. Naštěstí v tu chvíli vycházel z hasičské stanice Dominik Štoger, kterému právě končila služba. Zoufalého seniora se ujal, zaběhl pro lékárničku a společně s dalším hasičem mu ránu na ruce ošetřili. Mezitím dorazila veterinářka a Nikka vyšetřila.

Pes následkům vážných zranění podlehl

„Pes měl masivní vnitřní krvácení a další vážná zranění. Veterinářka mě připravila na nejhorší, což se druhý den potvrdilo a Nikk zemřel. Přestože ošetření nebylo levné, paní doktorka peníze neřešila a řekla, že to srovnáme jindy. Velmi lidsky se ke mně zachoval i hasič, který mě odvezl na ošetření do nemocnice, ač jsem se bránil. Sám bych tam určitě nešel. Byl jsem v šoku a nevnímal, co se se mnou děje. Myslel jsem jen na Nikka. Všem třem zachráncům patří můj velký dík,“ říká Suchel.

„Chápu, že člověk, který je v kabině vozu, sedí o něco výš a hraje mu třeba rádio, nemusí slyšet. Ale mě přece musel vidět, jak mávám, padám na zem. A to, že přejel psa, přece musel cítit," dodává.

Když se Ivan Suchel vzpamatoval z nejhoršího, šel podat oznámení na neznámého pachatele. Jak potvrdila policejní mluvčí Michaela Richterová, policisté po řidiči bílého auta zahájili pátrání: „Kolegové prověřili celkem tři majitele zaparkovaných bílých vozidel ve školním dvoře. Ani jedno z aut nevykazovalo známky kontaktu se zvířetem. Nebyly nalezeny chlupy, krev ani poškození aut. Po pachateli, který z místa činu ujel, nadále pátráme.“

Brána školního dvora se otevírá elektronicky na kartu, kterou vlastní proti podpisu vedle zaměstnanců školy například i pracovníci kiosku nebo zásobovači. Nelze ale vyloučit ani možnost, že otevřenými vraty projel cizí řidič bez čipové karty. Vjezd není střežen kamerou, a tak bude hledání viníka zřejmě složité.

Vjezd do školního dvora nehlídá kamera

„U brány není kamera, neboť bychom porušovali práva dalších osob, které se pohybují mimo prostor školy na veřejném prostranství. Není proto možné zpětně zjistit, kdo v osudný moment bránou projel. Poškozený Ivan Suchel uvádí, že brána byla tehdy otevřená. Já ve škole v tu dobu nebyl, neviděl jsem to,“ říká ředitel průmyslové školy v ulici Jana Palacha Miroslav Dundr s tím, že otevřenou branou mohl vjet do dvora i člověk, který nevlastní čipovou kartu a neměl tam co dělat.

Vše je nyní na policistech. Ti navíc přijali ve čtvrtek svědectví o dalším incidentu na stejném místě, v němž figuruje rovněž řidič bílého vozu. Lékařka z protější polikliniky sledovala ve středu jeho slovní konflikt s šoférem záchranky, který mu bránil ve vjezdu do školního dvora.

Nelze činit závěry, že šlo o stejného muže, který má na svědomí Nikka. Ve druhém případě má být majitelem vozu člověk, který ve škole působí, ale podle kolegů tam v pondělí, kdy došlo k nehodě se psem, nebyl.