Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přejmenování ulic pokračuje, v Kladně jich zbývá ještě dost

Kladno - Zastupitelé Kladna odsouhlasili přejmenování dalších tří ulic ve městě, které mají zdvojené názvy. Zbývá tak učinit ještě přibližně u třiceti. Nové jméno dostane
i část Dvorské ulice.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Robert Božovský

Těm, kteří se podle navigace vydají do Příční, Poděbradovy nebo Komenského ulice v Kladně, už nebude hrozit, že se omylem ocitnou na opačné straně města. Jedná se
o další tři ulice se zdvojenými názvy, které budou přejmenovány.

Kladno postupuje se zpožděním podle zákona. Ten stanoví, že kvůli elektronizaci veřejné správy a zadávání informací do systému Registru územní identifikace, adres a nemovitostí, musí být názvy ulic v rámci každé obce zcela jednoznačné. Po sloučení někdejšího Kladna a tehdy ještě samostatných obcí Švermov a Dubí ale nebylo 
provedeno přejmenování mnoha ulic a náměstí, které dodnes nesou shodné názvy. Takových ulic jsou v největším středočeském městě stále přibližně tři desítky. To způsobuje komplikace návštěvníkům Kladna a také dopravcům při doručování zboží.

„V přejmenování ulic budeme pokračovat. Časem přijdou na řadu i ty lidnatější. To bude trochu problém," uvedl kladenský primátor Milan Volf.

Pro obyvatele žijící v přejmenovaných ulicích tento krok znamená administrativní zátěž spojenou se změnou adresy a výměnou dokladů.
„Těmto lidem navrhneme přednostní termín výměny dokladů v centru správních agend, kterou mají zdarma," informovala mluvčí magistrátu Lenka Růžková.

Zastupitelé schválili přejmenování Příční ulice 
v Kladně na ulici Josefa Hoffmanna, Poděbradovy ulice v Kladně-Švermově na ulici Ke Staré škole a Komenského ulice v téže čtvrti na ulici Svažitá.

Nové pojmenování dostane i část Dvorské ulice 
v Kladně-Vrapicích, a to na ulici Václava Černého. Jedná se o úsek mimo linii původní Dvorské ulice, ke kterému byla kdysi nesystémově přidělena tři čísla popisná. Připravuje se zde výstavba dalších domů. V budoucnosti by ponechání názvu Dvorská mohlo působit komplikace.

Nové názvy jsou pomístní, Ke Staré škole a Svažitá, nebo nesou jména dvou významných osobností.

Josef Hoffmann (1870- 1956) byl architekt a designér. Autor slavného sanatoria Purkerskdorf u Vídně a paláce Stocklet v Bruselu (v červnu 2009 zapsaného organizací UNESCO na seznam světového kulturního dědictví). Jediné realizované stavby z jeho rané tvorby v Čechách se nacházejí v Kladně. Jedná se o Dům hostí Poldiny hutě (Poldihaus), nyní Hotel Hoffmann, vilu ředitele Hatlanka a pravou vstupní budovu do areálu Poldi.

Václav Černý (1774-1842) působil jako havíř v Jílovém. Kolem roku 1801 přišel do Buštěhradu. V roce 1803 s příbuznými založil soukromou těžařskou společnost, která obdržela právo dolovat na pozemcích hraničících s buštěhradským panstvím. Získal kutací povolení v katastrech Vrapic, Dubí a Cvrčovic. Nejprve se ujal práce na opuštěném díle staré Barborské štoly. S manželkou dobýval uhlí v dole Kateřina u železniční zastávky Dubí. V roce 1810 těžil ve Vrapicích v jámě Josef a Antonie, o rok později obnovil těžbu v jámě Šebestián. K dalším jeho významným dolům patřil Ludvík a Hoffnung. Po jeho smrti pokračovali v dolování krátce jeho synové. Václav Černý je pochován na starém hřbitově ve Vrapicích, kde mu byla roku 2006 odhalena pamětní deska.

Autor: Robert Božovský

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení