Počasí masopustnímu veselí přálo a tak se průvod vydal z návsi na pochod vesnicí. Pro bezpečnost doprovázela masky hlídka Obecní policie Stehelčeves.

„Masopust je největší akce, kterou v Makotřasech pořádáme. Program je připraven na celý den. Dopoledne se sejdeme na návsi a po udělení povolení od starosty Bohumila Procházky, se průvod vydá po vesnici. Zastavujeme se asi u šesti domů," popsala předsedkyně spolku Mako Eliška Chalupová první část masopustu.

Odpolední program patřil především dětem. Od 15 hodin se na sále zdejší hospody uskutečnil karneval. „Při průvodu se baví spíše dospělí. Proto se ho spousta dětí ani neúčastní. Z toho důvodu pro ně pořádáme karneval," vysvětlila Eliška Chalupová.

Na zábavě se děti mohou těšit i na volbu třech nejkrásnějších masek. Ocenění získají také tři nejhezčí dětské masky průvodu. „Vyhlášen je také nejlepší dospělácký převlek. Porota je každý rok jiná. Hodnotíme také jak si zkombinovali masku a zimní obleční, dále originalitu a nápaditost. Minulý rok získal cenu chlapec, který byl celý obalený nafukovanými balónky, jelikož šel za hroznové víno," dodala předsedkyně.

Spolek Mako nepořádá pouze masopust, ale organizuje celou řadu společenských akcí. Mezi ty nejbližší patří například březnová Noc s Andersenem. „Akce je určena dětem od šesti do zhruba dvanácti let. Spíme přímo v klubovně nebo na sále," pozvala Eliška Chalupová.

Sdružení Mako působí v Makotřasech už od roku 2008. Většinu času byl předsedou Aleš Kozubek, ovšem z pracovních důvodu ho nahradila Eliška Chalupová. „Společně s obecním úřadem pořádáme také pálení čarodějnic a dětský den. Spolek Mako dále organizuje Indiánské báby léto. To je docela veliká akce, když nám vyjde počasí i s přenocováním. Navíc máme své týpí. Na konci léta děláme loučení s prázdninami, na podzim drakiádu. Mezitím připravíme nějakou tu zábavu. Byla tu country zábava, na podzim děláme posvícenskou veselici. Silvestr většinou dělá obecní úřad," vyjmenovala Eliška Chalupová početnou činnost spolku v Makotřasech.