S klesajícím počtem budoucích studentů a učňů musí poslední roky bojovat střední školy na Kladensku. Právě do studentského věku totiž nyní vstupují slabé ročníky a ředitelé některých škol se obávají, aby jejich lavice nezely prázdnotou. Obzvláště, když si letos žáci mohou podávat hned tři přihlášky a navíc mají možnost své rozhodnutí změnit.


Prestižnější školy se sice o obsazení příliš nebojí, ale i v některých z nich jsou letos kriteria pro přijetí benevolentnější než v jiných letech. Mnoho vzdělávacích institucí tak ku příkladu letos vůbec nebude pořádat přijímací zkoušky a záležet bude jen na prospěchu žáka.


„Také jsme měli obavy z nedostatku žáků, ale už nyní máme přihlášek poměrně dost. Přijímací zkoušky neděláme, záleží na prospěchu. I my jsme ale museli slevit. Letos byl průměr stanoven na 2,2, je tedy vyšší než v loňském roce,“ sdělila zástupkyně ředitelky Obchodní akademie Slaný Zdeňka Lusková.


Její slova potvrdila i ředitelka školy Zdeňka Voráčková: „K našemu štěstí ale mohu říci, že většina žáků, odhaduji tak osmdesát procent, kteří se k nám hlásí, má lepší průměr než je stanoven v kritériích. Jsme škola, o niž je tradičně velký zájem, ale i zde se ubývající počty dětí projevují a poslední dobou máme velmi malé převisy,“ uvedla.


„Zatím máme také málo žáků, jako všude, ale neděláme z toho žádné závěry, přihlášky se podávají až do 15. března. Přijímací zkoušky neděláme už několik let, vycházíme z toho, co je pro nás důležité, tedy průměr známek z předmětů, které jsou u nás prioritní,“ řekla zástupkyně ředitelky Soukromé vyšší odborné školy a Střední hotelové školy v Kladně Hana Zvoníková.


Doplnila, že škola může přijmout až 75 žáků a ročně se jich hlásí zhruba mezi 60 a 70. S letošním poklesem se však podle jejích slov počítá.
Metodu přijetí podle prospěchu zvolila ku příkladu i Střední odborná škola ve Velvarech. Naproti tomu si třeba kladenské gymnázium stále zachovává tradice a přijímací zkoušky se zde budou konat i letos. O tuto školu je totiž každoročně velký zájem.


Zdánlivě nejsnazší, ale v jistém směru i zrádnější, mohou být přijímací pohovory, jež některé školy používají. Tuto možnost dává žákům také Odborné učiliště a Praktická škola v Kladně-Vrapicích. „Zajímá nás především to, jestli dotyčný projevuje zájem o obor na který se hlásí, po případě jestli s ním má nějaké zkušenosti a jaké jsou jeho předpoklady pro studium. Na průměr nehledíme. Součástí našeho přijímacího řízení je i psychologický posudek,“ uvedla ředitelka vrapického učiliště Ivana Sedláková.