Na kontroverzní opatření upozornil mezi prvními senátor Jiří Burian. Připomněl, že až do pololetí letošního roku byla povinnost senátorů, poslanců, představitelů krajů, starostů a dalších veřejně činných osob uvádět přehled majetku za uplynulý rok, nyní se to má týkat všech.

Kladenský deník oslovil proto senátora pro Slánsko Hassana Meziana a starosty v regionu, jak na opatření nahlížejí. Vesměs se shodují v tom, že je to jen další šikana shora, která nahrává potížistům a závistivcům. „Novela mi přijde nešťastná. Zastupitelé dělají svou práci prakticky zadarmo, věnují svůj volný čas práci pro ostatní. A nyní budou muset zveřejňovat přehled svého majetku, aby se kdokoliv mohl podívat. K čemu takové přehledy poslouží? Vůbec k ničemu. Jen další zbytečnost, kterou využije pár zvědavců,“ míní starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

O něco ostřejší slovník použil starosta ze sousední Knovíze, který je neuvolněný. „Nemáme peníze na sekretářky, na poradce, jako páni nahoře. A co když si koupím auto? Budou mě stíhat? Poctivě pracuji, někdy i 20 hodin denně, a bude mě stále někdo kontrolovat?“ zlobí se starosta Knovíze Vítězslav Richter. A dodává: „Pozici starosty jsem vzal jen proto, že to nikdo nechtěl dělat. Nikdo! Pánové, rozumíte? Nikdo to nechtěl dělat! Je to moc práce za málo peněz,“ zdůraznil.

Podle starosty Knoví-ze na malých vesnicích se i tak všichni znají a mají přehled, kdo si co a kdy koupil. „A to bohatě stačí, když mají přehled naši spoluobčané, kteří nás volili,“ říká starosta Richter a přidává vzkaz zákonodárcům: „Prosím, dejte nám pokoj, nechte nás pracovat a nepožadujte po nás neustále vyplňovat a přiznávat nesmyslné věci. Já pracuji, jím, jezdím autem za své, nemám služební auto, nemám služební telefon, ze kterého bych mohl volat soukromé hovory. A toto vše naši občané, moji voliči vidí,“ uzavírá starosta.

Novela se tak zřejmě dostane až k Ústavnímu soudu, jak potvrdil senátor pro Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko, Hassan Mezian. „V pátek jsem přidal svůj podpis pod ústavní stížnost. Rovněž jako kolegům se mi nelíbí, aby nařízením trpěly třetí osoby, které nemají tuto povinnost, je to zásah do jejich práv,“ říká senátor.

To, že výše zmíněná novela zákona je spíše šikanou a překračuje hranici osobní svobody, vnímá i kladenský primátor Milan Volf. „Nikdy jsem neměl problém podat majetkové přiznání, jak určoval dosud zákon. Nemám a nikdy jsem neměl co skrývat. Nové znění zákona ale již nemá nic společného s transparentností, naopak překračuje hranici osobní svobody. A to nejen politika, ale i jeho rodiny,“ míní primátor.

V době sociálních sítí a anonymní komunikace s rostoucím disinhibičním efektem vidí Volf jako sebevraždu zveřejnit na internetu veškerý majetek své rodiny. „Jediné co mi tam chybí, je sdělit i velikost boty a jméno mého psa či přesnou trasu pro zloděje, jak nejrychleji najde to, co si přečetl na internetu,“ pokračuje Volf. Kdokoliv bez určení své osoby bude podle něj moci data stáhnout a dále s nimi anonymně nakládat. „A právě s tímto principiálně nesouhlasím a cítím zde silný střet nejen se zákonem o ochranně osobních údajů, ale také s listinou základních práv a svobod. Kvůli tomuto paskvilu již končí řada schopných komunálních politiků především na malých obcích a nahradit je bude velký problém. Tento zákon se bohužel zcela vymkl zdravému rozumu,“ uzavírá primátor Kladna.

Jako přehnané nařízení hodnotí novelu i další oslovený starosta, Luděk Kvapil z Kmětiněvsi. „Nesouhlasím s tímto rozhodnutím! Svlíkáme se před lidmi donaha! To co poslanci vymýšlí jsou čím dál větší překážky pro naši práci a nejde jen o toto nařízení, jsou to další a další nesmyslnosti, jako obecné nařízení na ochranu osobních údajů, spisová služba, aj. Přemýšlím, že skončím se starostováním.“